لیست کامل مطالب سایت
چت آنلاین

برخورد بد مدیر در محل کار

سوال کاربر

کاربری از طریق سیستم مشاوره آنلاین رایگان در مورد برخورد بد مدیر و رئیس شرکت محل کارشون باهامون صحبت کردن و میخواستن بدون که در این وضعیت باید چه عکس العملی نشون بدن.

متن زیر اصل پیام ایشون هست:

من در یک آموزشگاه کار می کنم.

چند روز قبل رئیس من که ایشون هم خانم هستند و دو سه سال از من بزرگتره (40 سالمه) به دلیل اینکه فرمی رو که باید به ایشون تحویل می دادم، به زعم ایشون دیر شده بود، تماس گرفتند و با من دعوا کردند و با صدای بلند داد کشیدند و کلماتی مثل بی خیال و بی مسئولیت رو بکار بردند.

با توجه با اینکه در محیط کاری ما هیچ وقت اینگونه برخوردها نمی شود و من هم تا حالا برام پیش نیومده بود خیلی ناراحت شدم.

البته ایشون سال قبل هم با یکی از همکاران این برخورد رو داشتند و خودشون هم تعریف کردند که وقتی عصبانی می شوند اینطور داد و بیداد می کنند و یک مورد را هم تعریف کردند با حالتی که انگار افتخار است و یعنی من اینجوری ام.

من بعد از اون سریع کار رو انجام دادم و تحویل دادم و در محل کار هم به روی خودم نیاوردم و ایشان هم معمولی برخورد کردند اما از ان روز حس خیلی بدی دارم که به خودش اجازه داده با من اینطور رفتار کنه.

از خودم می پرسم اگر یکی دیگه از همکاران هم بود همین برخورد را می کرد؟ و اینکه از یک طرف با خودم می گم بهتره اصلا به روی خودم نیارم و سال دیگه هم به قسمت دیگه ای برم و اینطوری وانمود کنم که اصلا رفتار شما برای من حائز اهمیت نبوده و از طرف دیگه می گم باید از خودم دفاع کنم و به ایشون بگم که رفتارش اشتباه بوده. خیلی حس حقارت دارم از اون روز.

پاسخ تیم پاسخگوئی

از تجربه و حس ناراحتی ای که دارید متاسفیم. اما فکر میکنیم شخصی به سن و تجربه شما باید شناخت بیشتری نسبت به شرایط محیط کار و روابط بین فردی داشته باشه.

متاسفانه برخوردها و شرایط کاری در اکثر مشاغل، آنچنان مناسب و دوستانه نیست و خیلی از اوقات هم حاشیه های پر رنگ تر از متن، بر روابط کاری اثر میذاره.

در واقع بنظر میرسه شما در گذشته شرایط کاری خوبی را تجربه کرده اید که چنین برخوردهایی برایتان سنگین و غیر قابل تحمل شده.

هر چند که در یک شرایط آرمانی، کاملا حق با شماست که ناراحت باشید و حس بدی داشته باشید اما در شرایط کاری فعلی، که فشار زیادی بر روی همه پرسنل و حتی رئیس بالا دستی شما وجود دارد، بروز چنین اتفاقاتی عجیب و اجتناب پذیر نیست.

پس بهتره که این قضیه رو فراموش کنید و اجازه ندید که بیشتر از این بابت این قضیه آزرده شید.

نهایتا میتونید کمی با رئیس مربوطه برخورد سرد تری داشته باشید و ضمنا در انجام وظایف محوله دقیقتر باشید تا از بروز مجدد چنین اتفاقاتی جلوگیری بشه.

بهرحال فراموش نکنید که گاهی انسان با عزیزان و نزدیکان خودش هم دچار چنین مشکلاتی میشه، پس بهتره نسبت به انتظاراتتون نسبت به همکاراتون واقع بین تر باشیم.

نظرات کاربران

بی نام(اطلاعات بیشتر)

احساس شما رو در مورد شرایطی که در اون قرار گرفتین درک میکنم.

البته که در خیلی ادارات، موسسات و نهادها قوانین و ادب رییس و مرئوسی درست اجرا و رعایت نمیشه، و شما اولین و آخرین کسی نیستید که این شرایط ناخوشایند رو تجربه میکنید، اما از شما می خوام که باهم اون لحظات رو مرور کنیم:

رییس شما با شما تماس میگیره و با لحن توهین آمیزی شما رو زیر سوال میبره و متهم می کنه به کم کاری و بی توجهی؛ و شما الان ناراحت هستید ازینکه تو اون شرایط عکس العمل خوبی نشون ندادید.

بیایین باهم مرور کنیم که چه عکس العملی میتونستین نشون بدین؟

  1. شما هم با لحن تندی به ایشون جواب بدید و با ادبیات شبیه به ایشون بهشون بگید که کم کاری از جانب شما نیست.
  2. اینکه از ایشون بابت کم کاری فورا معذرت خواهی کنید و هرچه سریعتر امر ایشون رو انجام بدید.
  3. بعد از شنیدن صحبت ایشون سکوت کنید و کارتون رو به پایان برسونین و بهشون ارائه بدید.
  4. وقتی ایشون شروع به صحبت با ادبیات نامناسب کردن، شما با لحن متین و آرام مثلا بگید که خانم فلانی شما هستین ؟ یک لحظه نشناختمتون . چرا انقد عصبی هستین ؟ حق دارین که نسبت به انجام کارها حساس باشین ولی آروم باشین لطفا تا صحبت کنیم. و بعد جزئیات و روند کاری رو که مشغول انجامش هستین رو خیلی مختصر به ایشون اطلاع بدید و بگید که اتفاقا من هم می خوام زودتر انجام بشه و در اولین فرصت نتیجه رو اعلام میکنم.

پیامدهای هر چهار برخورد رو مرور کنیم:

  • کجا ممکنه اخراج یا توبیخ بشین؟
  • کجا ممکنه غرورتون صدمه ببینه؟
  • کجا میتونین با برخورد درست\ نشون بدین ایشون قدرت ناراحت کردن و عصبی کردن شما رو (بخاطر فرضا یک پرونده) ندارن و در عین حال کارتون رو انجام داده باشین و نشون بدین کارمند وظیفه شناسی هستین؟

دوست عزیزم زمانی که ما در شرایط یا محل ناخوشایندی هستیم که قادر به ترک اون نیستیم باید با مدیریت خشم و کنترل احساساتمون کاری کنیم که کمتر آسیب رو ببینیم.

یادتون باشه کار شما فقط جزیی از زندگی شماست و اون مسله پیش اومده جز ناچیزی از جزء. پس به مسایل جزئی اینقد اهمیت ندید.

به امید ارتقای رضایت شغلی و موفقیت های بیشتر شما.

بی نام(اطلاعات بیشتر)

از این که همچین اتفاقی برای شما افتاده ابراز تاسف میکنم.

با آنکه به عنوان یک مرد که معمولا سعی می کنم اخلاقِِ درست رو ترویج بدم و بعضی اوقات هم مدافع حقوق زنان هستم ولی با این موضوع موافقم که برخی زنان (تاکید می کنم برخی زنان) تا به پست و مقامی می رسند فکر می کنند مالک مردم هستند (البته در مرد ها هم این موضوع گاها هست).

بنظر من حتی اگر هزینه ای برای شما داره هم هزینه رو بپردازید و اجازه ندید به شخصیت شما توهین بشه.

شخصیت شما به عنوان یک انسان محترمه و کسی در هر مقامی حق توهین به شما رو نداره.

البته در صورتی که ایراد از شما بوده، کمی هم به رئیس خود حق بدید. اگر واقعا مقصر نبودید و این موضوع روی دوش شما سنگینی می کنه، برید و حتی اگر این موضوع مال سال ها قبل است با رئیس خود با جدیت در میان بگذارید و بخواهید که از شما طلب بخشش کند.

این مطلب تخصصی نیست، من فقط نظر شخصی خودم را ارائه دادم.

لطفا یک گزینه را انتخاب کنید