لیست کامل مطالب سایت
چت آنلاین

بورس چرا منفی شده؟ شاخص چرا سقوط کرد؟

سرمایه گذاری در بورس یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری است اما این روزها بورس تو وضعیت خوبی نیست و کاربران زیادی میپرسن که بالاخره بورس جای مناسب و خوبی برای سرمایه گذاری هست یا نه؟

ما در هم سوالی در دو مقاله ی سرمایه گذاری تو بورس خوبه یا بد؟ چطور سود کنیم؟ و بورس بهتره یا ارز دیجیتال؟ مقایسه سود و ریسک، نظرات خودمون رو در مورد بورس ارائه کردیم اما در این صفحه نظرات بعضی از کاربران و فعالان بازار رو منتشر میکنیم.

دقت داشته باشید که با توجه به تغییر شرایط بورس در زمان های مختلف، این نظرات ممکن است با حال و هوای امروز بورس همخوانی نداشته باشه.

نظرات مردم و فعالان بازار در مورد منفی شدن بورس

بی نام(اطلاعات بیشتر)

برای این روزهای منفی بورس چند تا نکته رو میشه مطرح کرد که امیدواریم بدردتون بخوره:

 1. حقیقی مظلوم و هیچکاره

  اگر تصور کردید بازار بورس و حرکت شاخص کل براساس عملکرد سهامداران حقیقی کوچیک، رفتاری میکنه (حالا چه صعود، چه اصلاح و چه سقوط) کاملا در اشتباهید.

  ما حقیقی های کوچیک هممون بازیچه دست کله گنده ها (حقوقی ها بزرگ، بازارگردان ها، حقیقی های چند ده میلیاردی و ...) هستیم، و بنوعی سیاه لشگر و مجری خواست اونا.

  پس اینقد حقیقی های جزء و کوچیک و تازه وارد ها رو سرزنش نکنید که رفتار اونا باعث خرابی بازار شده باشه.

 2. تکنیکال بی فایده

  من و شمای نوعی اگر مدرس بورس و تکنیکال و ... بودیم یا اینکه کلی زحمت و هزینه برای یادگیری تنکنیکال و ... کرده بودیم، بطور قطع خیلی برامون مشکل بود که اعتراف کنیم چیزهایی که میدونیم کمک زیادی بهمون نمیکنه و بورس راه خودشو میره و کاری به خط کشی های ما نداره.

  ولی اینو بدونید که همون هایی هم که سعی میکنن خط کشی کنن و باهاش روند رو مشخص کنن و مقاومت و حمایت رو در بیارن، خودشون هم ته دلشون میدونن که تصمیم گیری جای دیگه ای انجام میشه و تکنیکال هیچوقت نمیتونه پیش بینی کنه که مثلا دارایکم امروز صف خرید و مثبت 10 باشه و فردا صف فروش و منفی 10! چون اصلا این رفتار منطقی نیست و کاملا تابع جو کلی بازاره.

 3. سود حقوقی

  حقوقی ها هم مثه من و شما دنبال سودن، ولی نه سود روی یک معامله و سود یک روزه. سود از نظر حقوقی ها خیلی کلان تره و بزرگترین سودشون هم اینه که اصحاب قدرت رو راضی کنن.

  حقوقی یک ماشین نیست بلکه مجموعه ای از آدمهان که خودشون هم رئیس دارن و باید مطابق سیاست های کلی رفتار کنن وگرنه عوض میشن!

  پس تصور نکنید که حقوقی های بزرگ و موثر فقط براساس سود لحظه ای خودشون معامله میکنن.

 4. اعتراض سهامداران

  ضرر و نظر من و شما برای اصحاب قدرت اهمیتی نداره و اگر تصور کنید من و شما غر بزنیم اونها شرمنده میشن اصلا و ابدا.

  اگر تصور میکنید ضرر و زیان و نارضایتیه ما بقدر سر سوزنی مسئولین بورس رو ناراحت میکنه، کلا باید در افکارتون تجدید نظر کنید.

  خودتون رو گول نزنید و بپذیرید که ما مردمی هستیم که اگر الان نقد باشیم از منفی بودن بازار خوشحالیم و حتی سعی میکنیم نمک هم به زحم دیگران بزنیم.

  ما ها غالبا به فکر منافع خودمون هستیم و اینکه منافع ما چه بلایی سر دیگرن میاره خیلی برامون مهم نیست.

 5. دیدگاه بلند مدت

  همه ی این روزهای منفی رو اگر در دید کلان و بلند مدت نگاه کنید هیچ چیز عجیب و وحشتناکی نیست.

  بورس روزهای منفی و مثبت زیادی رو دیده و با همه خاطرات تلخ و شیرینش جلو میره

  همونطورکه تو فروردین و اردیبشهت سال 99، حدود 30 روز کاری سبز پشت سر هم داشتیم ممکنه تو یک دوره ای هم روزهای منفی زیادی داشته باشیم و همشونم میگذره.

  بورس خیلی بزرگتر از این منفی و مثبت هاست.

 6. مهمتر از بورس و پول

  زندگی، آرامش و سلامتی خودتون رو وابسته یه هیچ چیزی توی این دنیا نکنید. نه بورس و طلا و ...، نه حتی آدمها، و سعی کنید از عمر خیلی کوتاهتون لذت ببرید.

بی نام(اطلاعات بیشتر)

تا بعد از انتخابات آمریکا، و تا دانش مردم بالا نره که سهام ارزنده شون رو به فنا ندن و صف های سنگین فروش و تشکیل ندن همین آش و همین کاسست.

فقط دلم میسوزه برا اون بی چاره هایی که رو قله خریدن و الان بین۳۰ تا ۶۰ درصد ضرر هستن و نمیدونن هم چی میشه.

بی نام(اطلاعات بیشتر)

میدونید، به طور موقت اگه بورس منفی باشه اشکالی نداره، ما از این نگرانیم که بورس همینطور در جا بزنه و هیچ حمایتی از طرف دولت ازش نشه. بالاخره باید در درازمدت سودده باشه وگرنه به چه امیدی بیایم توی بورس سرمایه گذاری کنیم؟

بی نام(اطلاعات بیشتر)

من از اون دسته هستم که تو قله خریدم و بدبختی حد ضرر هم رعایت نکردم و حالا ۱۰۰ میلیونم که کل پس اندازم بود بعد از تقریبآ ۳ ماه شده ۵۷ میلیون. یادمه روزی که پولم رو گذاشتم تو بورس طلا ۹۰۰ هزار تومان بود و حالا ۱۴۰۰۰۰۰ تومانه.

یعنی تو بورس ۴۳ میلیون ضرر کردم در حالیکه اگه همون موقع ۱۱۰ گرم طلا خریده بودم حالا ۵۵ میلیون سودم بود.

اینم سرنوشت یه احمقی مثل من که ترسیدم طلا بخرم ولی با خیال امن و راحت پولمو ریختم تو دهن گرگ های بی صفت.

هم سوالی(اطلاعات بیشتر)

دوستان عزیز قابل درکه که چقد سخته که تو دورانی که همه چیز داره گرون میشه، دارائی های ما به سمت بی ارزش شدن میره ولی همیشه باید مسئولیت اقدامات خودمون رو هم بپذیریم.

سرمایه گذاری روی هر چیزی (حتی طلا) هم اصول خودش رو داره و آدم هر چیزی رو تو زمان نامناسب بخره ضرر میکنه.

بهتره بجای سرزنش خودمون، عبرت بگیریم و سعی کنیم از این درس ها برای سرمایه گذاری های بعدیمون استفاده کنیم.

لطفا یک گزینه را انتخاب کنید