لیست کامل مطالب سایت
چت آنلاین

دیر متوجه شدن مطالب

کاربری اعلام کردن که مطالب رو دیر متوجه میشن و لازمه که چند بار یک مطلب رو بخونن تا متوجه بشن.

به خواست خودشون، پیامشون رو بصورت عمومی هم منتشر کردیم تا نظرات کاربران رو هم در مورد این مشکل دریافت کنیم.

متن سوال

من یک پسر ۲۳ ساله هستم و شغلم طراحی گرافیک وب هست.

من احساس می‌کنم یک مقاله و یا یک کتابی رو که میخونم با اینکه تمرکز کافی دارم اما متوجه محتوای اون کتاب و یا مقاله نمیشم به شکلی نمیفهمم و شاید لازم باشه چندباری یک بخشی رو بخونم تا متوجه بشم. به نظرتون مشکلم چیه و چیکار باید بکنم؟

نظر مردم در مورد مشکل دیر متوجه شدن مطالب

بی نام(اطلاعات بیشتر)

کاش جزئیات بیشتری از مشکلتون رو میفرمودید.

اگر حستون درست باشه احتمالا دچار اختلال در یادگیری هستید که برخلاف تصور عموم صرفا در دوران کودکی و مدرسه بروز نمیکنه و ممکنه تو هر سنی شخص بهش مبتلا بشه.

البته باید بگید آیا فقط وقتی چیزی رو میخونید مشکل دارید یا مثلا در همه حالتی برای یادگیری مشکل دارید؟

اگر خودتون کتاب رو نخونید و کسی براتون بخونه آیا بازم مشکل دارید؟

ممکنه اختلال شما منحصر به "خوندن متن" باشه.

بهرحال جای نگرانی نداره و هر مشکلی باشه قابل حل و درمان هست.

سوال کننده(اطلاعات بیشتر)

کلا در یادگیری مشکل دارم حتی اگر یک ویدیو آموزشی نگاه کنم هم درست متوجه نمیشم یا باید چند بار ببینم تا متوجه بشم و بعد از اونم شاید بعد از چند ماه فراموشش کنم.

بی نام(اطلاعات بیشتر)

شما باید تمرکز داشته باشین فکر و خیال و از خودتون دور کنین و سعی کنین اعصابتونو آروم کنین، می تونین جوشونده گل گاوزبون میل کنین. گاهی اوقات باید روش خودنتون رو تغییر بدین. گاهی مکانتون رو و گاهی خودتون رو!

بی نام(اطلاعات بیشتر)

به نظر من شما دچار اختلال در یادگیری شدید که در هر برهه زمانی امکان داره سراغ هر شخصی بیاد.

مهم ترین نکته این هست که، نباید هیچ تلقین منفی داشته باشی و به دید یک چالش جدید بهش نگاه کنی و با اعتماد به نفس حلش کنی.

چند پیشنهاد برای شما دارم که امیدوارم بهت کمک کنه:

  1. با صدای بلند مطالب کتاب رو بخون (شاید از سرعت مطالعه کم کنه ولی بازدهی یادگیری بالاتر میره)
  2. یک نوشیدنی انرژی زا قبل از مطالعه میل کن (قهوه، نسکافه، چای و ...)
  3. مطالعه ها و زمان های آموزشی رو به قسمت های 20 دقیقه ای، همراه با 5 دقیقه استراحت تقسیم بندی کن تا مغزت در ایده آل ترین شرایط اطلاعات رو پردازش کنه.
  4. اگر یک مطلب پیچیده رو 10 بار بخونی و متوجه نشی، 20 بار بخونش تا متوجه بشی. مهم نیست چقدر تلاش کنی، مهم اینه که یادش بگیری (اغلب اوقات حتی پشتکار به استعداد غلبه میکنه).
  5. و آخرین پیشنهاد من استفاده از تکنیک قدرتمند خلاصه نویسی و مرور هست. از همین امروز یه دفتر خلاصه نویسی برای خودت درست کن و در پایان مطالعه هات، یه جمع بندی کلی از مبحثی که مطالعه کردی رو داخلش بنویس و اینقدر مرورشون کن تا کاملا ملکه ذهنت بشن.
بی نام(اطلاعات بیشتر)

مدتی است من به مشکل شما دچار شده ام، اختلال در یادگیری، این مشکل واقعا مرا تحت فشار قرار داده و امید به حرکت رو به جلو در آینده را از من گرفته، آیا شما موفق شدید به مشکلتان غلبه کنید؟ از چه روشی بهره گرفتید؟ راستی شنیده ام خوردن کندور در تقویت حافظه موثر است. آیا آن را امتحان کرده اید؟

بی نام(اطلاعات بیشتر)

به طور کلی هر مطلبی برای درک شدن و فهمیده شدن به چهار بار مطالعه نیاز دارد. بار اول برای ارتباط برقرار کردن با موضوع، بار دوم جهت درک کامل موضوع، بار سوم نگاه روزنامه وار به متن و بار آخر جهت تثبیت متن.

بی نام(اطلاعات بیشتر)

سعی کنید موضوعاتی که باعث حواس پرتی تون میشن رو دور کنید. درگیری های ذهنیتون رو موقع درس رها کنید و به زمان دیگه ای موکول کنید.

بعضی اوقات میبینید مطالب نیاز دارن بیشتر روشون تمرکز بشه و این مشکل از شما نیست. قلق درس خوندن هرکس به نحوی هست که باید به مرور دستتون بیاد.

لطفا یک گزینه را انتخاب کنید