لیست کامل مطالب سایت
چت آنلاین

چگونگی رعایت تقوا و کنترل میل جنسی

اگر متهم به اغراق نشیم، میل جنسی قویترین و مهمترین میل ذاتی انسان و ارضای میل جنسی یکی از بزرگترین دغدغه های بشریت در تمام طول تاریخ زندگی بشر بوده.

بیش از 70 درصد تقاضاهای مشاوره در "هم سوالی" بنوعی مرتبط با میل جنسی و حواشی و تبعات اون هست

میل به جنس مخالف در ادیان هم کاملا مورد توجه قرار گرفته و به رسمیت شناخته شده ولی طبیعتا هر دینی دستوراتی رو هم در زمینه ی ارضای میل جنسی داره که پیروان اون دین مایلند تا حد توان و امکان از این دستورات پیروی کنند.

درصد مهمی از فارسی زبانان جهان بعنوان مخاطبان "هم سوالی" مسلمانانی هستند که تلاش میکنن در عین رعایت دستورات دین اسلام در زمینه مسائل جنسی و رعایت تقوا، مشکلات و خواسته های جنسی خودشون رو حل و ارضاء، و میل جنسیشون رو کنترل و مدیریت کنند.

با این توضیحات طبیعی به حساب میاد که بخشی از کاربران مشکلات و سوالاتی در زمینه تعارض میل جنسی و اعتقادات دینی و تقوای الهی تو زندگیشون، مطرح کنن و ما از میان این پیام ها، با اجازه خود کاربر، یکی از پیام ها رو در این صفحه منتشر و پاسخ دادیم.

سوال کاربر

در زیر میتونید سوال و مشکل این کاربر و پاسخ ما رو ببینید و شما هم نظرتون رو به اشتراک بذارید.

بنده پسری 27 ساله و تا حدودی مقید به دین و اعتقادات هستم. تقریبا میشه گفت مذهبی ام. اهل نماز اول وقت و روزه و قرآن و ... تا به حال با هیچ دختری نه دوست بودم، نه رابطه جنسی داشتم، نه هیچی ... لیسانس مهندسی پزشکی دارم و لیسانس حقوق هم دارم! هر دو رشته رو با معدل 18، و دارم ارشد میخونم اما فعلا شغلی پیدا نکردم و قرآن هم تمرین میکنم (هرچند استخدامی امسال شرکت کردم وتوکل بر خدا انشالله هرچه صلاح باشه همون میشه، دنبال کار و شغل هستم) و برای آزمون قضاوت و وکالت هم آماده میشم برای سال 99 انشالله.

 1. من فعلا شرایط ازدواج ندارم (نه کار، نه پول، هیچی) اما معذرت میخوام فشار زیادی تحمل میکنم دیگه برام خیلی سخت شده تحمل کردن نیاز جنسی، طوری که به درسم لطمه میزنه و تمرکز قبلی ام را ندارم تا بتونم خوب درس بخونم و یا قرآن را تقلید و تمرین کنم و بازدهی قبلی را ندارم.

  دوس دارم ازدواج کنم اما شرایطش رو ندارم. تو را خدا راهنمایم کنید چیکار کنم؟ آخه چقدر با روزه مستحبی و قرآن، خودم را پاک دامن نگه دارم؟ والله جز دانشگاه و جلسه قرآن و دارالقران هیچ جا نمیرم، حتی به خیابان و بازار و داخل شهر واجب نباشه نمیرم تا تحریک نشم تو خیابان. اهل فیلم های مستهجن هم نیستم. کلا پسر سالم و پاکی هستم و اهل خود ارضایی هم نیستم. اما ببخشید نیاز جنسی فطری و ذاتی هست. تحملش هم واقعا سخته. شما لطفا راهنمایم کنید چیکار کنم؟ توان مالی و شرایط ازدواج ندارم.

  تو را خدا کمکم کنید. درس و قرآنم داره عقب میفته. پیشرفت چندانی ندارم خیلی تمرکز میخواد.

 2. سوال دوم ام این هست که ببخشید من هیچ چیزی تحریک کننده نمیبینم (نه فیلم، نه عکس، نه سایت، نه خودارضایی، نه خیابان رفتن الکی. با نامحرم هم به هیچ وجه در ارتباط نیستم و همیشه چشمم را هم نگه میدارم) اما روم سیاه معمولا 3 هفته یکبار یا ماهی یک بار تو خواب جنب میشم! البته بعضی وقت ها هم 2 هفته یک بار میشه اما معمولا ماهی یک بار اینا هست. سوالم این هست که چرا جنب میشم؟ نه خواب میبینم نه روز چیز تحریک کننده میبینم. پس چرا باید جنب بشم؟ و اینکه این طور مورد چیز نرمالی هست یا نه؟ اگر چیز نرمالی هست همون مدت که جنب میشم نرماله یا مشکل دارم؟ راهی هست که تو خواب جنب نشم؟
 3. سوال سوم ام هم این هست که من شرایط ازدواج دائم ندارم، بنظرتون اگه به فکر ازدواج موقت بیفتم راهکار خوبیه یا نه؟ برای آینده ازدواجم بد میشه؟ یا نیازجنسیم شدیدتر نمیشه؟

  من تو شهر دیگری جز شهرستان خودمان دانشجو بودم و الان 3 ماه اومدم ولایت خودمان و تو همسایگی مان یه خانم بیوه (حدود50 ساله) هست. خانمی مومن و اهل نماز و هئیت قرآن.

  فرزندانش هم ازدواج کردن و یک پسرش با عروس اش در طبقه بالای خونش ساکن هستن و ایشون هم طبقه پایین مجزا زندگی میکنن! بنظرتون میشه با ایشون ازدواج موقت شرعی و قانونی و محضری بکنم؟ (خودم حقوق خوندم شرایط اش را واقف هستم)

  خودم اصلا تمایل به ازدواج موقت ندارم اما واقعا تو فشارم و سخت تحمل میکنم تا به گناه نیفتم. آخه چقدر با نماز و روزه مستحبی و قرآن گوش دادن خودم را سالم نگه داشته باشم؟ والله بعضی وقت های شده 60 روز هم پشت سر هم روزه بودم تا نیازم کمی فروکش کنند. این همه روزه ضعیف هم میکنه و به درسم هم لطمه میزنه، به قرآنم هم همین طور. گلوم خشک میشه نمیتونم قرآن خوب تمرین کنم. به خدا ماندم چیکار کنم شما راه چاره به من نشان بدهید؟

سوال اصلیم مورد اول و دوم بود دوس ندارم ازدواج موقت را. این همه پاک بودم حیفه و ارزش من بیشتر از این حرف هاست و با یک دختر مومنه دلم میخواد ازدواج کنم نه با یه بیوه.

شما بگید راه چاره من چی هست؟ ممنون، خدا خیرتون بدهد.

پاسخ تیم پاسخگوئی

اگر بخواهیم صادقانه با شما صحبت کنیم، سادگی و سطح نگاه شما برای ما ناراحت کننده تر از مساله ایه که مطرح کردید.

شما قاعدتا در این سن، و با این تحصیلات، باید نگاه عمیق تری به "مسائل جنسی"، "ازدواج" و "دین" داشته باشید.

 1. نه میل جنسی، نه نیاز جنسی نه جنب و احتلام هیچکدوم خجالت نداره که بخاطر طرح سوال در موردش ناراحت باشید و عذرخواهی کنید.
 2. شما تو این سن حتما باید بیشتر به بحث کار کردن و درآمد داشتن فکر میکردید تا امکان ازدواجتون کم کم فراهم بشه.
 3. اینکه تصور می کنید مثلا روزه گرفتن و اعمال مذهبی بخودی خود باعث میشن میل جنسی شما کاهش پیدا کنه، خیلی عجیبه!

چرا محتلم (جنب شدن در خواب) میشیم؟

شما ظاهرا تصور درستی از مساله محتلم شدن ندارید. تولید منی در بدن انسان بصورت طبیعی انجام میشه و فقط تحریک شدن سرعت این مساله رو بیشتر میکنه؛ مثل بزاق دهان که بصورت عادی هم ترشح میشه ولی مثلا با دیدن یه غذای خوشمزه، میزان ترشحش افزایش پیدا میکنه.

وقتی که محل نگهداری از منی در بدن مرد پر میشه این مایع از طریق خروج از بدن تخلیه میشه تا جا برای تولیدات بعدی باشه!

حالا اگر شما از طریق خود ارضایی این ترشحات رو خالی نکنید، بصورت طبیعی خودش خالی میشه که با توجه به استعدادهای درونی مردانه و قدرت ذهنی انسان، این خروج ممکنه با افکاری و رویاهای جنسی هم همراه بشه.

تعداد دفعاتی هم که گفتید نه تنها زیاد نیست، بلکه کم هم هست و هرچی بیشتر این اتفاق بیفته باید خوشحال تر باشید و نشونه سلامت بدنی و شاید قدرت جنسیتونه و خودش باعث کاهش فشار میل جنسی میشه.

تاثیر اعمال مذهبی بر کاهش میل جنسی

در مورد تاثیر مذهب و اعمال عبادی باید نگاه عمیق تری داشته باشید. بعنوان مثال نماز خوندن باعث نمیشه میل جنسی شما کاهش پیدا کنه یا ارضاء بشید! بلکه باعث میشه قدرت روحی و معنوی شما بالاتر بره و توان بیشتری برای مدیریت امیال درونیتون داشته باشید.

در حقیقت هیچ عمل مذهبی ای باعث کاهش قدرت میل جنسیتون نمیشه بلکه باعث افزایش توان شما برای صبر و مدیریت خواسته هاتون میشه.

ازدواج موقت و کنترل میل جنسی

بطور کلی باید اینو بدونید که ارضاء میل جنسی اون رو فقط برای مدت کمی ساکت میکنه و خیلی زود همه چیز به حالت اول برمیگرده و تازه ممکنه باعث افزایش نیازتون بشه.

بهمین دلیل بفرض اینکه شما با کسی ازدواج موقت هم داشته باشید بازم تاثیر خاصی روی شما نداره و تنها کمکی که بهتون میکنه اینه که متوجه می شید میل جنسی اون لذتی که الان تصور میکنید رو نداره!

اگر میخواهید میل جنسیتون تا حدی ارضاء بشه نیاز به "سکس منظم" دارید و نه رابطه های کوتاه مدت و مقطعی.

داشتن رابطه جنسی پیش از ازدواج هم میتونه خیلی مضر باشه و هم خیلی مفید و این یک فرمول برای همه افراد و شرایط نداره.

بطور کلی عدم اطلاعات جنسی دختران و پسران در جامعه ما بسیار مشکل زا هست و باعث بروز بسیاری از سوء تفاهمات در زمینه ازدواج و رابطه جنسی میشه که در نهایت باعث عدم رضایت زوجین از زندگی مشترک است.

برای برخی افراد داشتن ارتباطات پیش از ازدواج باعث میشه که این سوء برداشت ها یا اطلاعات غلط توشون تصحیح بشه و با آمادگی بهتری وارد زندگی مشترک بشن.

اما از طرف دیگه برای برخی افراد هم موجب سوء برداشت میشه.

مثلا رابطه بی احساس یا روابط پراسترس و همراه با عذاب وجدان هیچوقت نماینگر روابط عاشقانه ازدواج نیست و اگر کسی بدون توجه به این مساله، در مورد زندگی مشترک قضاوت کنه طبیعیه که به نتایج غلطی میرسه.

از طرف دیگه نحوه تعامل و رفتار با یک شخصی که بهر دلیلی خدمات جنسی ارائه میده بسیار متفاوت با همسر انسان هست و اگر تصور این ایجاد شه که با هر دو میشه به یک سبک رفتار کرد، در نهایت باز هم باعث صدمه خواهد بود.

سخن پایانی

به عقیده ما، سختی و فشاری که شما دارید به خودتون میارید از فشار میل جنسی هم بیشتره!.

نه شرع، نه عقل این روش شما رو تائید نمیکنه که بشینید یه گوشه روزه بگیرید، قرآن حفظ کنید و تقوای الهی پیشه کنید.

شرع و عقل میگه شما تو این سالها میتونستید وقت بیشتری برای کار کردن و کسب درآمد بذارید تا بتونید ازدواج کنید تا هم مشکل جنسیتون رفع بشه و هم تمرکز بیشتری برای کارهای دیگتون داشته باشید.

این سبک زندگی ای که شما انتخاب کردید نه مطابقتی با دستورات شرع داره و نه عقل

قطعا شرایط سخت هست ولی میشه با فعالیت بیشتر و در جهت درست، هم به میل جنسی رسید و هم تقوای الهی داشت. حداقل شما میتونستید!

نظرات کاربران و مردم در مورد رعایت تقوا و کنترل میل جنسی

بی نام(اطلاعات بیشتر)

من با دیدن سوال شما و اینکه چقدر روی روزه و نماز خود پایبند بودید واقعا خوشحال شدم چون اینطور که مطرح کردید مطمئن بودم اگر سرتون به درس و قرآن و این چیزا مشغول نبود چه بسا میتونستین هم به خودتون، هم به دیگران آسیب برسونین. البته اشتباه نشه منظورم از آسیب رسوندن این هستش که بخواین نیاز جنسی خودتون، حالا به هر شیوه ای، تامین کنین.

بنظر من شما تا حالا باید حداقل یک شغل مناسب با حقوق و مزایای خوب داشته باشید. خونه و ماشین هم با پیشرفت حاصله در شغل و زندگی جور میشه و وقتی که شغل خوبی داشته باشید اصلا نباید نگرانش باشید. خب شما که به دین و اعتقاداتتون پایندین باید بدونین که ازدواج موقت عملی بسیار پسندیده و موجه برا جوانان است و بیشتر هم به همین منظور برطرف کردن نیاز های جنسی طراحی شده. اصلا هم خجالت نداره و یه چیز کاملا عادی هستش. شما میتونید با پیدا کردن شغل مناسب به خواسته های خود برسید چون با توجه به صحبت هاتون انسان پرتلاش و با اراده ای هستین.

در نتیجه اول از همه به فکر کار باشید و پس انداز آینده. دوم به فکر همسر باشید؛ چه حالا ازدواج موقت چه دائم. سوم از این هم سعی کنید با دوستان خود هم کمی وقت بگذرونید؛ این باعث میشه کمی از دغدغه های سنگین و فشاری که رو خودتون احساس میکنید کم بشه.

بی نام(اطلاعات بیشتر)

ببینین ازدواج موقت واسه اینه که آدم به گناه نیفته ولی به نظرتون درسته با یه خانوم پنجاه ساله؟

اگه خودتون جای اون خانوم بودین دوس داشتین کسی همچین فکری درمورد شما داشته باشه؟

شما گفتین که دوتا لیسانس دارین، می تونین بگردین و یه شغل خوب پیدا کنین؛ بقیه چیزا درست می شه. شما خودتون دوس دارین همسر آبندتون واسه رفع نیازها و غرایض جنسیش به ازدواج موقت روی بیاره که خودتون این فکرو می کنین؟

توصیه که نه، چون من کوچیک تر از اونیم بتونم نصیحت کنم، خواهش من از شما اینه این تلقین رو که تو خودتون به وجود آوردین که حتما باید نیازاتون رو همین حالا برطرف کنین از بین ببرین.

امیدوارم که موفق باشین.

بی نام(اطلاعات بیشتر)

خیلی برام جالبه که دوستان میگن توی این سن باید تا الان کار رو پیدا می کردی و تشکیل خانواده می دادی.

نمیدونم شما چجوری رفتید سرکار ولی معمولا پارتی می خواد. پس لطفا سرکوفت نزنید.

ولی بهترین پیشنهاد من مراجعه به روانپزشک یا روانشناس ماهر هست. رابطه جنسی به هر نحو امکان وابستگی میاره پس مراقب باشید. و اگر تمایل به رابطه جنسی دارید از بهداشت طرف مقابل اطمینان داشته باشید. مواد گرم کمتر مصرف کنید و ورزش های سنگین حتما انجام بدید و برای اینکه در خواب نیاز جنسیتون رفع بشه از حالاتی که امکان خروج بیشتر هست استفاده کنید تا نیازتون کمتر بشه ولی باز تاکید می کنم مراجعه به ورزش و اگر فایده ای نداشت مراجعه به روانشناس و روانپزشک.

بی نام(اطلاعات بیشتر)

خیلی ساده است. چند راه دارید.

 1. ازدواج موقت
 2. تحمل
 3. ازدواج دائم
 4. خودارضایی
 5. سکس خارج از ازدواج با دوست دختر
 6. استفاده از بنگاه های شادمانی (خاله ها)
 7. قطع کردن آلت تناسلی تون (هرسه باهم)
 8. تجاوز به نوامیس مردم
 9. عدم حضور در این دنیا

واقعا چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه. من هیچکدوم رو نه توصیه میکنم و نه منع. انتخاب با شماست.

بی نام(اطلاعات بیشتر)

من کاملا درکت میکنم. با شرایطی که گفتید شما راحت میتوانید کار پیدا کنید و استخدام بشید. اقدام کنید، اما عجولانه ازدواج نکنید چون تا حالا با جنس مونث ارتباطی نداشتید. ممکنه انتخاب احساسی یا عجولانه ای داشته باشید. یه دختر خوب پیدا کنید که مثل خودتون بوده باشه و با شرایطتون مشکلی نداشته باشه مطمئن باشید چنین دخترانی هنوز هستند.

اگه دختری بخاطر خونه و ماشین شما رو رد کنه اصلا بدرد شما نمیخورده. شما اگه الان ازدواج نکنید هم از زندگی تون عقب میمونید و هم ممکنه گناه بکنید و یا حتی از دین زده بشید چون تحمل انسان هم حدی داره توکل به خدا کنید و از خودش بخواهید.

بی نام(اطلاعات بیشتر)

دوستان راهنمایی های خوبی داشتند، بخصوص دوستی که شما را در انتخاب های مختلف گذاشتند.

اگر قدرت تحمل ندارید، میدانید که دین، برای همین منظور ازدواج موقت را توصیه کرده.

و در شرط ذکر شده (عدم تحمل) ازدواج موقت را پیشنهاد دارم. هر چند عرف ما این امر را نپذیرفته.

شرایط سنی شما، سن رشد جسمی و فکری را آماده کرده.

ازدواج مانع نیست که اگر تحمل کنیم بالاجبار، همسر و کار و ... برایمان بدست میاد.

نه ، معلوم نیست.

ان شاء الله بعد از آرامش روحی، ادامه میدهید.

لطفا یک گزینه را انتخاب کنید