زبان بدن و معنای روش های مختلف دست دادن

نویسنده
نویسنده

زبان بدن

در یک تعریف ساده، زبان بدن، زبان درک تمام پیام هایی هست که ما بصورت غیر کلامی و از طریق اندام ها و حالات خود به اطرافیانمان منتقل میکنیم.

این پیام ها ممکن است آگاهانه یا غیر آگاهانه، و عمدی یا غیر عمدی باشند.

اهمیت زبان بدن

آلبرت محرابیان، پژوهشگر و استاد روانشناسی، بعد از یک پژوهش درباره اهمیت زبان بدن به این نتیجه رسید که تاثیر کلی یک پیام، ۷ درصد کلامی، ۳۸ درصد صوتی (تن صدا، نوسانات صدا و ...) و ۵۵ درصد غیر کلامی (زبان بدن) است.

با توجه به این نتیجه، آموختن زبان بدن اهمیت بسیار زیادی برای همه اشخاص دارد.

چرا آموختن زبان بدن در مورد "دست دادن" مهم است؟

زبان بدن، شامل مجموعه ای از حرکات چشم ها، دست ها، پاها و حرکات بدنی مثل نحوه نشستن، ایستادن و دیگر حرکات است.

از بین همه این ها، حرکات چشم ها و نحوه دست دادن به مراتب مهم تر است. زیرا دست دادن یک حرکت اجتماعی است و شما با دقت در نوع دست دادن خود، می توانید مفهوم خاصی را به شخص مقابل برسانید، مثلا با نوعی دست دادن می توانید به شخص مقابل بگوید که من از شما برتر هستم و شما باید از من حرف شنوی داشته باشید!

حتما بعد از این مقاله، مطلب مربوط به زبان بدن چشم و نگاه را هم مطالعه کنید.

از نحوه دست دادن فرد به چه نتایجی میرسیم؟

با دقت به روش دست دادن طرف مقابل، می توانید نکاتی در مورد خصوصیات زیر بدست آورید:

 • صداقت
 • پرخاشگری
 • اعتماد به نفس
 • عدم اعتماد به نفس
 • سلطه پذیر یا سلطه گری
 • و ...

انواع دست دادن و معنای آنها از نظر زبان بدن

در زیر به برخی از روش های دست دادن (مصافحه) اشاره شده است:

 1. کف دست رو به بالا:

  در این مورد، اگر شخص به گونه ای دست بدهد که کف دستش رو به بالا باشد و پشت دستش رو به پایین، آن شخص، در مقابل شما فردی صادق و فرمانبردار است. چنین اشخاصی توانایی کنترل بر وضعیت را ندارند و آن را به شما می سپارند.

  کف دست نمایان خارج از بحث مصافحه، نشانه صداقت فرد است. اگر شخصی هنگام صحبت کردن کف دستش را پنهان کند، احتمالا دارد دروغ می گوید.

 2. کف دست رو به پایین:

  شخصی که هنگام دست دادن به شما، کف دستش را رو به پایین قرار بدهد، خواهان سلطه بر شما است.

  برای خنثی کردن سلطه چنین شخصی، هنگام دست دادن، دست او را به صورت عمودی بر گردانید.

  در واقع او با این شیوه دست دادن به شما گفته که "من بر شما تسلط دارم، قدرت من بیشتر از شما است" و شما با برگرداندن دست آن شخص به صورت عمودی این پیام را می رسانید که "از این خبرا نیست، ما در یک سطح هستیم".

 3. فشار با کف دست به سمت پایین:

  این نوع مصافحه شبیه روش دست دادن سلطه گر است. در دست دادن شخص سلطه گر، زاویه بین کف دست و خط فرضی صاف زیر دست، ۲۵ درجه است. اما در این روش کف دست کاملا به سمت پایین قرار دارد و مچ دست کشیده است.

  این نوع دست دادن، علاوه بر رساندن مفهوم سلطه گری، مفهوم پرخاشگری را نیز می رساند.

  شما با گرفتن مچ دست شخص مقابل، سلطه شخص را خنثی می کنید و قدرت را به دست می گیرید. البته این کار می تواند طرف مقابل را ناراحت و شرمنده کند.

  روش دیگر خنثی کردن سلطه وارد شده که شرمندگی کمتری به دنبال دارد، قدم برداشتن به سمت حریم شخصی طرف مقابل است. در این حالت وقتی می خواهید در پاسخ به دست دادن شخص دست بدهید، بعد از دست دادن، نخست پای راست خود را نزدیک پای شخص مقابل ببرید و سپس پای چپ تان را جلو ببرید تا یک قدم برداشته باشید (اگر فاصله شخص تا شما زیاد نیست، بردن پای راست بین پاهای طرف مقابل کافی است).

  در این حالت شما قدرت خودتان را نشان می دهید و مانع سلطه شخص مقابل می شوید. البته این حرکت تمرین زیادی نیاز دارد، تا بتوانید بی نقص آن را انجام دهید.

 4. دست دادن زوری:

  بعضی افراد مایل به دست دادن نیستند و وقتی شما سمت آن ها دست دراز کنید و مجبور شوند دست بدهند، شما احساس می کنید ماهی مرده در دست دارید!

  این اشخاص فاقد اعتماد به نفس هستند و معمولا افرادی درون گرا و گوشه گیر این گونه دست می دهند.

 5. دست دادن و کشیدن شخص مقابل سمت خود:

  شخصی که شما را هنگام دست دادن، سمت خودش می کشد، شخصی است که به هر کسی اعتماد نمی کند، ولی به شما اعتماد دارد. مشروط بر اینکه آن شخص، از آشنایان شما باشد، در غیر این صورت باید به نیت او شک کرد.

 6. دو دستی دست دادن (دستکشی):

  به این حالت "مصافحه سیاستمداری" نیز می گویند.

  اگر شخصی آشنا به شما این گونه دست بدهد و روی این حرکتش آگاهی نداشته باشد، احتمالا صداقت و قابل اعتماد بودن خودش را می رساند. این اشخاص احترام زیادی برای شما قائل اند.

  گاهی افراد غریبه و یا شریک جدید، برای فریب دادن شما این گونه دست می دهند.

  مراقب باشید که با افرادی که زیاد آشنایی ندارید این گونه دست ندهید زیرا معانی مخالف نیت شما را انتقال می دهد و شخص در اعتماد به شما به شک و تردید می افتد.

  حالت دیگری از این روش، این است که شخص با دست راست دست می دهد و با دست چپ اش (بسته به شدت صمیمیت) مچ، آرنج، بازو و یا شانه ی شما را می گیرد.

  این کار به علت شدت صمیمیت است و نوعی انتقال احساس است که فقط بین دو دوست صمیمی و یا آشنایان اتفاق می افتد.

 7. فشار دادن انگشتان:

  اگر شخص آشنایی به این سبک با شما دست داد، شاید برای نشان دادن صمیمیت این کار را بکند، اما بیشتر اوقات، اشخاص پرخاشگر و خشن این گونه دست می دهند.

 8. رعایت فاصله و فشار دست:

  اشخاصی که هنگام دست دادن، از شما فاصله بگیرند و دستشان را دراز کنند و محکم دست دهند، معمولا بی اعتماد و پرخاشگر هستند. او شما را به حریم خصوصی خود (فضای اطراف) راه نمی دهد و به راحتی به شما اعتماد نمی کند. سعی کنید زیاد نزدیک این اشخاص نشوید، زیرا باعث ناراحتی و رنجش او می شوید.

  اشخاص درون گرایی که زیاد بیرون نمی روند و عادت ندارند شخص غریبه به فضای اطراف آن ها نزدیک شوند، یا اشخاصی که در روستا و یا شهر کم جمعیت زندگی می کنند و در هنگام بیرون رفتن، اشخاص زیادی نزدیک آن ها نمی شود (مثل پیاده روی خلوت) این گونه دست می دهند.

  هر شخصی دارای یک حریم شخصی و خصوصی است. حریم شخصی، فضایی است که شخص، بسته به عواملی مثل محل سکونت، درون گرایی و برون گرایی و ... برای خود انتخاب می کند و اشخاص غریبه حق وارد شدن به آن را ندارند.

  اگر به دست دادن یک روستایی دقت کنید، می بینید که او فاصله زیادی از شخص مقابل دارد، زیرا عادت ندارد کسی وارد حریم شخصی و خصوصی اش شود.

دست دادن، برای صمیمیت بیشتر

اگر می خواهید با شخصی صمیمی باشید و آن شخص هم با شما راحت و صمیمی برخورد کند، باید این تکات را در مورد مصافحه و دست دادن رعایت کنید:

 • محکم و با اراده دست بدهید
 • مستقیم به چشمان شخص مقابل نگاه کنید
 • لبخند یادتان نرود!
 • بدنتان را رو به روی شخص مقابل قرار دهید و اگر نشسته هستید، بلند شوید
 • همیشه با دست راست دست بدهید. اگر دست راستتان چیزی است، با دست دیگر عوض کنید و سپس دست بدهید

آموختن زبان بدن از راه مشاهده

مهمترین عامل یادگیری سریع زبان بدن، بعد از مطالعه، مشاهده است.

ممکن است شما در طول روز با اشخاص گوناگونی سر و کار داشته باشید. به حرکات آن ها در موقعیت های گوناگون دقت کنید. مثلا اگر فکر می کنید شخصی از چیزی عصبانی است، به حرکات او دقت کنید، این دقت را نسبت به همه اشخاصی که میبینید انجام دهید. این تمرین مناسبی برای فراگیری این دانش خاص و مهم است.

زبان بدن و معنای حرکات و رفتار بدن

در این زمینه خانم الهه احمدی ، روانشناس شخصیت و از نویسندگان هم سوالی هم مقاله ای دارن که می توانید آنرا در صفحه زبان بدن و معنای حرکات و رفتار بدن مطالعه کنید.

زبان بدن چشم و نگاه

حتما مطلب مربوط به زبان بدن چشم و نگاه را هم مطالعه کنید.

نظر شما در مورد مقاله "زبان بدن و معنای روش های مختلف دست دادن"

نظرتان در مورد این مقاله را در بخش نظرات در پائین صفحه ارسال کنید.

تمامی نظراتی که در رابطه با مقاله "انواع دست دادن و معنای هر کدام در علم زبان بدن" بوده و خلاف قوانین نباشد، منتشر خواهند شد.

نظرات کاربران

تعداد نظرات:?

تمامی نظرات کاربران خوانده شده و درصورت عدم مغایرت با قوانین کشور، در عرض کمتر از 24 ساعت منتشر خواهد شد.

نظرات و تجربیات ارزشمند شما، سال ها در زیر این پست باقی مانده و راهنمای هموطنانمان خواهد بود.

  سولماز ویرایش
  cnjypwsdrf ویرایش
  موقتا امکان ورود یا ثبت نام در سایت وجود ندارد.