لیست کامل مطالب سایت
چت آنلاین

پرداخت خسارت شکستن غیر عمدی عینک

سوال کاربر

کاربری از طریق سیستم چت مشاوره آنلاین رایگان متن زیر را برای ما فرستاده:

دیروز تو مدرسه، من عینک دوستم رو امتحان کردم و دادم به خودش و اون گذاشت روی میز.

زمانی ک داشتم میرفتم سمتش که باهاش حرف بزنم، دستم خورد به میزش و عینکش از روی جای کتاب نیمکت به روی صندلی افتاد، یعنی فاصله ۴۰ سانتی افتاد و شکست قسمتیش و گفت که باید هزینه رو پرداخت کنم!

آیا من باید هزینه رو بپردازم؟

در ضمن اون قسمت عینک به گفته خودش ۵ بار شکسته.

پاسخ تیم پاسخگوئی

قصد سرزنش نداریم ولی دو توصیه:

  1. هرگز عینک کسی رو دست نزنید چون واقعا وسیله ظریف و حساسیه که شاید خیلی از افراد غیر عینکی رفتار درست رو باهاش بلد نیستن.
  2. اگر هم روزیچشمتون ضعیف شد و عینکی شدید هرگز اونو جایی رها نکنید چون احتمال آسیب دیدنش زیاده.

اما در مورد سوالتون باید بگیم تو اینجور اتفاقات مبنای رفتار، معمولا توافق دو طرفه هست چون حتی اگر شما صد در صد هم مقصر این قضیه باشید، دوستتون از نظر قانونی نمیتونه از شما خسارت بگیره یا اگر بتونه باید چندین برابر پول یک عینک سالم هزینه کنه.

اما از نظر انسانی و برای اینکه کدورتی هم بینتون ایجاد نشه توصیه میکنم حتما باهاشون صحبت کنید و به توافق برسید. مثلا اینکه نصف هزینه تعمیر عینک رو شما پرداخت کنید.

نهایتا اونچه خیلی مهمه اینه که تو اینجور مسائل مواظب باشید اختلافات بدتری پیش نیاد

خیلی اوقات یک اختلاف کوچیک باعث بروز حوادث خیلی بدتری میشه.

سعی کنید همیشه اختلافاتتون با دیگران رو مدیریت کنید و مثل الان که تصمیم گرفتید مشورت کنید، عمل کنید.

نهایتا بنظر ما بهتره که موضوع را از طریق مشورت و میانجیگری یکی از معلمین یا مسئولین مدرسه، حل و فصل کنید.

نظرات کاربران

بی نام(اطلاعات بیشتر)

شما مسبب اتفاق ناخوشایندی بصورت غیر عمدی بودین. بنظر میاد بهتر بود که بالافاصله یا حتی همین حالا برای دوستتون توضیح بدین که اولا از اتفاقی که افتاده احساس خوبی ندارید و متاسف هستین. ثانیا اینکه این فقط یک اتفاق ناخواسته بوده.

در مرحله دوم با دوستتون به توافق برسید که اگر لازم باشه خسارت رو یا حداقل بخشی از اون رو بپردازین و این پیشنهاد رو با لحن صمیمی مطرح کنید که حسن نیت شما رو برسونه.

اما اگر قادر به پرداخت هزینه بهر دلیل نیستین به دوستتون توضیح بدید که هرچند الان نمی تونم این خسارت رو بپردازم اما مایل بودم که پرداخت کنم.

در نهایت ایشون نمی تونه شما رو مجبور به پرداخت خسارت از نظر قانونی کنه و بهتره که مساله با گفتگو حل بشه و کدورتی باقی نمونه.

دوستی هاتون صمیمی و پایدار

بی نام(اطلاعات بیشتر)

برابر ماده ۳۲۸ قانون مدنی، چه از روی عمد و چه غیر عمد، شما مقصر هستید. یا باید عینک رو به همون شکلی که بود درست کنید یا پولش رو بپردازید.

یه مثال بزنم براتون، سپر عقب یه خودرو شکسته از قبل ولی رو ماشین وصله. در صورت تصادف راننده خودروی مقصر که از عقب برخورد داره باید جبران خسارت کنه و یه سپر نو بخره و به اصطلاح رضایت شاکی رو جلب کنه.

لطفا یک گزینه را انتخاب کنید