لیست کامل مطالب سایت
چت آنلاین

هزینه برای عزاداری محرم و امام حسین یا کمک به فقرا

کاربری در زمینه هزینه های عزاداری برای امام حسین (ع) و اینکه آیا بهتر نیست که این هزینه ها صرف فقرا بشن، نظر "هم سوالی" رو پرسیدن.

هر چند که سیاست قطعی "هم سوالی" عدم طرح مباحث اختلافی، خصوصا در حوزه ی دین و سیاست است و اکیدا پایبند به عدم ورود به مسائل دینی هستیم (چون تخصص و صلاحیتش رو نداریم) اما با این وجود، محتوای تولید شده در پاسخ به این کاربر را به اندازه کافی قوی و بدور از هر نوع حاشیه سازی یا ایجاد اختلاف دیدیم، بهمین خاطر، اجازه انتشار این متن در سایت داده شد.

لطفا شما هم در تکمیل این بحث کمک کنید

در ادامه میتوانید متن سوال، و جواب ما در مورد هزینه های عزاداری امام حسین (ع)، را مشاهده کنید.

متن سوال

آیا امام حسین راضیه که به نامش اینهمه هزینه برای عزاداری و دسته و هیات و اینا بشه؟

اینهمه مشکل اقتصادی تو جامعه هست و مردم دچار فقر و فسادن و جوون ها نمیتونن ازدواج کنن و هزارتا چیز دیگه که همه میدونیم ولی یه عده بجای کمک به حل مشکلات مردم پولشون رو میدن به یک سری مداح یا خرید وسائل عزاداری و چشم و هم چشمی و نذری دادن به پولدارها و ...

آیا واقعا امام حسین راضیه؟

پاسخ تیم پاسخگوئی

قبل از اینکه پاسخ این سوال داده بشه لازمه که سه نکته رو خدمتتون عرض کنیم:

 1. سیاست "هم سوالی" به این نحو هست که تا حد ممکن از طرح مسائلی که مخالف اعتقادات بخشی از فارسی زبان های جهان هست، دوری کنه. از جمله مهمترین این اختلافات هم، اختلاف در اعتقادات دینی و سیاسی هست.
 2. بهتر بود این سوال به این شکل مطرح می شد که:

  آیا با وجود مشکلات اقتصادی بسیاری از مردم، که خودش باعث بسیاری از گناهان و مفسده هاس، آیا خدا راضی هست که عده ای پولشون رو صرف برگزاری مراسمات مستحب عزاداری و نذری دادن و ... بشه؟

  چون از منظر مذهب شیعه، چیزی بنام رضای ائمه، سوا از رضای خدا وجود نداره و در نهایت هدف همه اعمال باید رضای خدا باشه و رضای ائمه هم در رضای خداست.

 3. "هم سوالی" هیچ نوع مرجعیت و صلاحیتی در اظهار نظر های دینی نداره و طبیعتا پاسخ این پرسش شما هم باید توسط افرادی که صلاحیت دینی لازم رو دارن داده بشه، اما ما در اینجا سعی کردیم تمام نظریاتی که در این زمینه وجود داره رو جمع کنیم و بدون هیچ نوع قضاوتی در معرض تصمیم خودتون بذاریم.

  البته طبیعتا تنها نظراتی که بدون نفی کلی دین و مذهب هست آورده میشه و سایر نظرات قابلیت انتشار و طرح رو ندارن.

نظرات منتقدان و مخالفان

این دسته افراد منتقد و مخالف این هزینه ها هستند و دلایل زیر رو برای مخالفتشون اعلام می کنند:

 1. هدف امام حسین (ع) از قیام و فدا کردن جون خودش و عزیزانش، حفظ و گسترش دین بوده. پس هدف همه ی ما هم باید همین باشه.

  حالا این هزینه های سنگینی که هر ساله برای برگزاری این مراسم ها میشه آیا واقعا باعث حفظ و گسترش دین شده یا بدتر باعث ترویج چشم و هم چشمی و کارهای خرافی و دستمزدهای عجیب و غریب مداحی و ... شده؟

 2. امام علی (ع) گفته تو هر خونه ای که فقر بیاد ایمان میره. تو این وضعیت اقتصادی که خیلی از مردم بخاطر مشکلات دارن دین و ایمانشون رو از دست میدن و اینهمه جوون بخاطر عدم امکان ازدواج به فساد کشیده میشن، چه توجیهی داره که ما پولمون رو بجای اینکه صرف کارهای مهمتر کنیم خرج کارهایی کنیم که نهایتا کمکی به دین و ایمان مردم نمیکنه؟
 3. هر کاری که مردم رو از هدف اصلی دین و هسته و بطن اون دور کنه و باعث بشه مردم به ظواهر و پوسته دین اهمیت بدن، قطعا در نهایت ضربه به دینیه که سیدالشهدا (ع) بخاطرش جون خودش و خانوادش رو فدا کرده. گسترش مراسمات پر هزینه و پر زرق و برق فقط باعث ظاهرگرایی و ظاهربینی مردم میشه و اونا رو از توجه به هدف و بطن دین و حرکت امام حسین (ع) دور میکنه.
 4. رفتارهایی که در غالب عزاداری اتفاق میفته خیلی هاشون باعث وهن و مسخره شدن همون دینیه که امام حسین (ع) در راهش شهید شد. چطور ممکنه شما بنام امام حسین (ع) به دینی که بخاطرش شهید شده ضربه بزنید. امام حسین (ع) شهید شد تا ما تا نصفه شب تو خیابون تبل بزنیم و کارناوال راه بندازیم؟ تا مجلس مختلط دختر و پسر تشکیل بدیم و تیپ و آرایش مخصوص محرم داشته باشیم؟ این کارها اگر وهن دین نیست پس چیه؟
 5. ملاک ما برای عزاداری بزرگان دین هستند. اگر چنین کارهایی درسته چرا توسط بزرگان دین انجام نشده و نمیشه؟ کدوم یکی از بزرگان دین به این شکل عزاداری کردن و این هزینه ها رو انجام دادن؟ کدوم یکی از ائمه دسته و هیات و طبل و نذری و ... داشتن؟ کدوم یکی از آیت الله ها و مراجع تقلید ما چنین مجالس عجیب و غریبی با هزینه های میلیونی برگزار می کنند.
 6. مسجد بعنوان یک مکان مقدس و مرکز مذهبی، با ایجاد حسینه ها و سجادیه ها و هیات ها و ... تضعیف شدن و الان تو مراسمات عزاداری مسجد ها خیلی نقش کمی دارن و کار دست هیات ها افتاده که اکثرا هم بدون روحانی دین شناس فعالیت می کنن و این شروع ایجاد انحراف. چطور میشه بنام دین و امام حسین (ع)، مسجد رو تضعیف کنیم؟
 7. عقلانیت حکم میکنه که خروجی هر کاری رو بررسی کنیم. خروجی اینهمه هزینه و وقتی که برای اینکار شده چی بوده؟ مسلمه که راهمون درست نبوده که نتیجه درستی نگرفتیم و اتفاقا باعث شدیم عده ای مشکل رو از دین بدونن نه از کارهای ما. بهتره که بجای توجه به کمیت و ظاهر مراسمات به بطن و عمقشون توجه کنیم و نذاریم ورود پول هایی که معلومم نیست خیلی حلال و سالم باشه، باعث سوء ظن مردم به دین و روش های دینی بشه و احساس بشه تو دین هم هرکسی پولدارتره و بتونه بیشتر خرج کنه مقرب تره.

نظر رهبر انقلاب در مورد عزاداری برای امام حسین (ع) و مزاحمت برای مردم

نظر رهبر انقلاب در مورد عزاداری محرم و امام حسین و آزار مردم

نظر موافقان

 1. اگر کسی به نماز اهمیت بده، در واقع به دین اهمیت داده. اگر به روزه هم اهمیت بده بازم به دین اهمیت داده. دین چیزی جدا از همین دستورات نیست. بخشی از دین و مذهب ما هم تولی و تبری هست. یعنی دوست داشتن دوستان خدا و برائت و دشمنی از دشمنان خدا. بزرگداشت بزرگان دین و ائمه بخشی از دینه و هر هزینه و کاری در این رابطه انجام بشه برای دین بوده. امام حسین (ع) از جونش برای دین گذشت، ما از پولمون نگذریم؟
 2. همون بزرگان دین که از جونشون برای دین و ایمانشون گذشتن، همونها تاکید بسیار زیادی به برپایی عزاداری و ذکر مصیبت و گریه و ... برای امام حسین (ع) داشتند. اگر ملاک ما بزرگان دین هستند باید به حرفشون گوش بدیم.
 3. اینکه یک آیت الله نمیاد وسط خیابون زنجیر بزنه به معنای نفی و رد زنجیر زدن نیست. نفی و رد رو باید از کلامشون گرفت نه عملشون چون مطمئنا یک شخصیت دینی با سن بالا، امکان انجام همه کارها رو نداره که ما بخواهیم بگیم چون اینکارو نکرده پس اینکار درست نیست. اگر از هر کدوم از این بزرگان سوال بشه همشون نه تنها برگزاری مراسمات باشکوه و گسترده عزاداری رو تائید می کنند بلکه شدیدا هم تشویق می کنند و اون رو جزء بهترین کارها می دونن.
 4. مشکلات اقتصادی همیشه بوده و همیشه هم خواهد بود. چه در زمان ائمه و چه در زمان حاضر، همیشه عده ای از افراد دچار مشکلات اقتصادی هستن که قطعا باید برای رفعش اقدام بشه. اما این به معنی نیست که تا زمان حل این مشکلات بقیه کارها تعطیل بشه. حج تعطیل بشه، عزاداری محرم تعطیل بشه و ... تا مشکلات اقتصادی حل بشه. خب این مشکلات با تعطیلی اونها هم حل نمیشه. پس کلا باید گفت باید برای همیشه حج و عزاداری و ... رو تعطیل کنیم.
 5. هیچ فردی موافق بعضی افراط ها و ول خرجی ها و اشرافی گری ها نیست. اصولا این اقدامات هم با فلسفه عزاداری و قیام سید الشهدا (ع) منافات داره. اما بواسطه اشتباهات جزئی تو مراسم مردمی ای به این بزرگی، نمیشه اصل کار رو تخطئه کرد. اینهمه مردمی که تو جریان این مراسمات دخالت دارن، اگر تو هر کار دیگه ای هم باهم کار کنند خیلی اشکالات توش بوجود میاد. نباید اینها باعث بشه که اصل قضیه رو نادیده بگیریم و از اهمیت و تاثیرگذاریش کم کنیم.
 6. هزینه ای که برای برگزاری مراسمات دینی میشه، در برابر هزینه ای که برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی میشه، هیچی نیست. هیچ آدم عاقلی نمیگه بودجه دانشگاه های علوم پزشکی رو صرف درمان بیماران کنیم. باید بیمارها مداوا بشن، اما باید پزشک هم تربیت بشه تا اتفاقا با همون بیماری ها مبارزه کنه. مکتب اهل بیت (ع) و مراسمات مذهبی خصوصا عزاداری های اباعبدالله (ع) همه بعنوان مکاتب انسان ساز هستند که با هزینه کم اثرات هزاران برابر هزینه کارهای دیگه برای ارتقاء روحی و فرهنگی و ساخت جامعه سالم رو دارند.
 7. مبارزه با فقر و فساد دقیقا دستور دین و بزرگان دین هست و باید انجام بشه. اما اگر در جامعه نگاه کنید دقیقا همون افرادی که برای برگزاری مراسم امام حسین (ع) هزینه می کنند، همون افراد بیشترین دستگیری رو از فقرا دارن چون کسائیکه تو این مکتب بزرگ شن و اهل این کارهان بیشتر از سایرین به اهمیت رسیدگی به وضع فقرا معتقدند. یک عزادار واقعی حسینی فقط زنجیر نمیزنه. فقط پای مداحی نمیشینه. چنین افرادی در کارهای خیر دیگه هم سهمیند.
 8. نسبت یه سری کارها به عزاداری امام حسین (ع)، نسبت پرتاب ترقه و نارانجک به جشن چهارشنبه سوری هست. همونطورکه بخاطر ترقه بازی یه عده، نباید بگیم اصل جشن چهارشنبه سوری بد و غلطه، بخاطر اشتباهاتی که توی عزاداری ها رخ بده نمیشه اصل قضیه رو منتفی کنیم یا بگیم نباید براش هزینه کرد، اتفاقا باید براش هزینه کرد و این حرکت بزرگ مردمی رو اصلاح کرد.
 9. سوا از اهداف دینی، برگزاری مراسمات جمعی مثل مراسم محرم، باعث ایجاد اتحاد و شور اجتماعی میشه که از نظر جامعه شناسی بسیار با ارزشه. یعنی ایجاد چنین اتحاد و همکاری بین مردم یک کار خیلی با ارزشیه که الان تو ایران با هزینه بسیار کم داره انجام میشه.

نظرات مردم و کاربران در مورد هزینه های عزاداری و هیئت

نظرات کاربران در مورد این موضوع چالش برانگیز را در صفحه ی نظر مردم در مورد هزینه های هیئت های عزاداری محرم و امام حسین منتشر کرده ایم. حتما ببینید. براتون جالب خواهد بود.

لطفا یک گزینه را انتخاب کنید