لیست کامل مطالب سایت
چت آنلاین

کجا سرمایه گذاری کنیم که بیشتر سود کنیم؟

درخواست برای پیشنهاد سرمایه گذاری یکی از مواردیست که زیاد در مورد اون مشورت صورت میگیره.

چی بخرم که سود کنم؟ چی بخرم که ارزش پولم کم نشه؟ روی چی سرمایه گذاری کنم؟ بورس؟ ارز دیجیتال؟ مسکن؟ طلا؟ سکه؟ بانک؟ دلار؟

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در همه ی جهان بعنوان یک حرکت اقتصادی مفید و درست، شناخته میشه و در کشورهایی که درگیر تورم هستند، بسیار بیشتر مورد تاکید است و مردم بدون نیاز به توصیه دیگران، همیشه در پی سرمایه گذاری هستند تا داشته هاشون رو از معرض بی ارزش شدن بوسیله تورم نجات داده و به مرور زمان هم، ارزش واقعی دارائیشون رو بیشتر کنند.

راه های سرمایه گذاری

در کشورهای دارای تورم قابل توجه، شما هر نوع خریدی انجام بدید در واقع در حال سرمایه گذاری هستید. مثلا تو کشور خودمون بسیار اتفاق افتاده که در عرض چند روز، قیمت یک کالا افزایش چشمگیری دارد و حتی در برخی زمان ها قیمت اجناس بصورت ساعتی و دقیقه ای تغییر میکنه.

در چنین حالتی نگهداری پول (ریال) اشتباه ترین تصمیم هست و باید در اسرع وقت، پول رو تبدیل به کالا نمود تا از خطر بی ارزش شدن توسط تورم نجات پیدا کنه.

در ایران روش های بسیاری برای سرمایه گذاری وجود داره که اصولا خیلی از این روش ها رو حتی افراد با تحصیلات بالا هم اطلاع ندارند، چه برسه افراد عادی جامعه.

اگر کلمه "سرمایه گذاری" رو بصورت "سرمایه گزاری" مینویسید بهتره روی املاتون هم سرمایه گذاری کنید.

مرسوم ترین روش های سرمایه گذاری در ایران عبارتند از:

  1. طلا
  2. املاک و مستغلات
  3. بورس
  4. ارز
  5. سپرده بانکی
  6. ارز دیجیتال

در زیر سعی میکنیم خیلی کوتاه این روش ها را معرفی کنیم.

طلا

خرید طلا یکی از ساده ترین و سنتی ترین روش های سرمایه گذاری مردم هست.

این سرمایه گذاری بسیار ایمن و راحت هست که تا حد زیادی خیال شما رو از حفظ ارزش پولتون مطمئن میکنه.

البته شاید بشه گفت با توجه به راکد شدن ثروت کشور، سرمایه گذاری روی طلا برای اقتصاد کشور تا حدودی مضر باشه.

سرمایه گذاری بر روی طلا به چهار صورت انجام میشه:

خرید طلای زینتی

که در ایران بسیار بیشتر از کشورهای دیگه رواج داره و بخش عمده ای از سرمایه های خانوار، طلاجات زینتی بانوان خانواده هست که در شرایط خاص خرید خونه و ماشین و ... فروخته می شود.

خرید طلای آب شده

مزیب این نوع سرمایه گذاری اینه که تمام سرمایه به طلا تبدیل میشه و پولی صرف اجرت ساخت داده نمیشه اما این نکته منفی رو هم داره که این طلا قابلیت استفاده نداشته و هدف نگهداریش فقط سرمایه گذاری میتونه باشه.

خرید سکه طلا

امروز انواع سکه های طلا با قیمت های مختلف وجود داره از سکه های بانکی گرفته تا سکه های بهار آزادی و طرح قدیم و جدید و ...

مرسوم ترین روش خرید سکه طلا، خرید سکه امامی یا سکه طرح قدیم هست که گرون ترین نوع سکه بازار هم هست.

خرید شمش طلا

اگر اینقد پولدارید که میتونید شمش طلا بخرید و سرمایه گذاری کنید لطفا برای حمایت مالی از "هم سوالی" کلیک کنید.

املاک و مستغلات

منظور از املاک و مستغلات، زمین، خونه ویلایی، آپارتمان، ویلا، باغ و باغچه، مغازه و اصولا هر چیز مربوط به زمین هست.

سرمایه گذاری تو این حوزه هر چند که شاید از نظرهائی برای اقتصاد کشور مفید نباشه، اما بهرحال بسیار روش ایمنی بوده و از قدیم مورد توجه مردم بوده است.

خوبی این سرمایه گذاری اینه که هم ارزش پول حفظ میشه و هم اینکه کاملا کالایی قابل استفاده هست.

بورس

سرمایه گذاری در بورس، پیجیده ترین، پر سود ترین، پر ریسک ترین و مفیدترین نوع سرمایه گذاری در هر کشوریه.

بورس در ایران نیز هر چند که سالها ناشناخته و در سایه بود اما از سال 98 با سود دهی خوب و تبلیغات زیادی که برای جذب مردم شد، کم کم مورد توجه قرار گرفت و در رشدی خیره کننده قیمت سهم ها و تعداد کد داران بورسی، چندین برابر شد.

با توجه به اهمیت بورس، در مقاله ای جداگنه به اینکه "آیا سرمایه گذاری تو بورس خوبه یا بد؟" پرداختیم که حتما توصیه میکنیم، نگاهی بهش بندازید.

بعد از ورود به بورس، شما آپشن های متعددی برای سرمایه گذاری پیدا می کنید و حتی می تونید روی انواع کالاها و یا حتی طلا سرمایه گذاری کنید.

شما حتی متونید در بورس کشورهای دیگه هم سرمایه گذار داشته باشید (کلمه فارکس رو تو گوگل سرچ کنید) اما اینکار بدلیل ریسک فوق العاده بالا و تحریم های جهانی علیه ایران، اصلا و ابدا توصیه نمیشه.

ارز

شاید بشه گفت مضرترین نوع سرمایه گذاری شهروندان یک کشور برای اقتصاد اون کشور، سرمایه گذاری روی واحد پولی کشورهای دیگه و به بیان دیگه روی ارز کشورهای دیگه هست.

هز چند تو ایران عده ای با خرید دلار و یورو سعی در حفظ ارزش پولشون هستن، اما آمارها نشون میده که سود دهی این بازار از بازارهای دیگه کمتره و ریسک نگهداری و مشکلات قانونی هم داره.

سپرده بانکی

راحت ترین، کم ریسک ترین و در اکثر اوقات کم بازده ترین نوع سرمایه گذاری تو ایران رو میشه، سرمایه گذاری پول تو بانک دونست.

البته در دوران های رکود شدید، که تورم و سودآوری بازارها شدیدا کاهش پیدا میکنه، سپرده بانکی میتونه یک انتخاب خوب باشه وگرنه در بقیه شرایط، معمولا سود بانکی کمتر از تورم بوده و در نتیجه عملا شما هر چند از نظر مقداری سود میکنید، ولی از جهت ارزش دارایی ضرر میکنید.

ارز دیجیتال

شاید اسم ارزهای دیجیتال مثل بت کوین رو شنیده باشید.

اگر اطلاعاتی در مورد ارزهای دیجیتال ندارید، مقاله "معرفی کامل ارزهای دیجیتال و بیت کوین" بسیار برای شما مفید خواهد بود.

هر چند که خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال ممکنه سود ده باشه ولی بهرحال در ایران با توجه به نبود قوانین شفاف و تحریم های بین المللی، پر ریسک هست و اصلا توصیه نمیشه.

کدوم سرمایه گذاری بهتره؟

برحسب شرایط کشور و شما و میزان پولتون جواب به این سوال متفاوته.

اگر مایلید جواب قطعی و مختص خودتون رو دریافت کنید وارد چت مشاوره شده و شرایط خودتون و میزان سرمایتون رو بگید تا به شما بگیم که کدوم سرمایه گذاری برای شما بهتره.

لطفا یک گزینه را انتخاب کنید