مهمان مهمان عزیز، خوش آمدید
( ثبت نام ورود )
پرسش رایگان سوال
هم سوالی

هم سوالی

آموزش مجازی به روش پرسش و پاسخ و گلچینی از بهترین پاسخ ها به سوالات روزمره

هم سوالی

قسمت دوم دوره آموزشی رایگان نویسندگی سایت

هم اکنون در حال مشاهده قسمت دوم از آموزش رایگان نویسندگی وب سایت هستید. در صورتیکه قسمت اول این آموزش را نخوانده اید ابتدا آنرا در لینک زیر مشاهده کنید:

قسمت اول آموزش نویسندگی سایت

آنچه گذشت:

در قسمت اول با انواع محتوا، انواع وب سایت و نهایتا انواع کاربر آشنا شده و با تفاوت ها و نقاط برتری و ضعف آنها آشنا شدید. سپس سیاست های تولید محتوای وب سایت هم سوالی تشریح شد و گفته شد که این دوره آموزشی بر مبنای این سیاست ها نوشته شده است و ممکن است وب سایت های دیگر با سیاست های متفاوت، روش های دیگری را توصیه کنند.

شروع

برای نوشتن یک مقاله مناسب با معیارهای هم سوالی که مورد توجه موتورهای جستجو خصوصا گوگل قرار گیرد، باید به هفت مساله توجه داشته باشید که یک به یک مطرح و توضیح داده خواهند شد.

یک ) موضوع

موضوع مهمترین عنصر در یک نوشته است. شما هر قدر هم نویسنده خوبی باشید و تلاش زیادی به خرج بدهید، اگر موضوع شما موضوع جذاب و مفید و کاربر پسندی نباشد یا از نظر قانونی قابل انتشار نباشد، خروجی موفقی نخواهید داشت. پس نیاز هست که حساسیت زیادی در انتخاب موضوع به خرج بدید.

انتخاب موضوع برای نویسندگان هم سوالی آزاد است و بهمین دلیل نیاز است که اونا برای انتخاب موضوع هم آموزش های لازم رو دریافت کنند.

توصیه ما اینه که در انتخاب موضوع نوشته خود به مسائل زیر توجه کنید:

1 ) حتما موضوعی انتخاب کنید که بهش علاقه دارید. شما قراره در مورد اون موضوع صفحات زیادی رو بخونید و بنوعی جمع آوری مطلب داشته باشید. بعد هم اون مطالب رو دسته بندی کنید و شروع به نوشتن کنید. طبیعتا اگر به موضوعی علاقه نداشته باشید نمیتونید این مراحل رو به خوبی انجام بدید و نهایتا مجبور میشید در حد رفع تکلیف کار کنید که طبیعتا خروجی خوبی نخواهد داشت و نه شما به هدفتون میرسید و نه وب سایت و نهایتا هم دو طرف از همکاری راضی نخواهند بود. پس حتما و حتما و حتما موضوعی رو انتخاب کنید که دوسش دارید.

2 ) از بین موضوعاتی که دوست دارید، دنبال موضوعاتی بگردید که بقیه هم دوستشون دارن. ممکنه شما دوست داشته باشید به سیب نمک بزنید و بخورید، اما اکثر مردم اینکارو نمیکنن. پس اگر میخواهید مخاطب بیشتری داشته باشید حتما به علایق مخاطب ها هم اهمیت بدید.

3 ) متاسفانه، متاسفانه و هزاران بار متاسفانه، بسیاری از مردم به شایعات، اخبار جعلی، مطالب سطح پائین و دروغ علاقه زیادی نشون میدن.

این سلیقه و ویژگی عوام هم هست که باعث ایجاد رسانه های زرد خصوصا در فضای مجازی میشه. متاسفانه همین آفت حتی گریبانگیر وب سایت های بزرگ کشور هم شده و خصوصا خبرگزاری ها با انتخاب تیتر های جعلی یا تحریک کننده سعی در جذب مخاطب دارند.

شما در صورتیکه برای هم سوالی مینویسید هرگز مجاز نیستید که در دام موضوعات زرد بیفتید. ما برای گرفتن چند کلیک بیشتر، اعتبار خود را خراج نخواهیم کرد. شما هم بعنوان نویسنده اینکار را نکنید.

4 ) سعی کنید موضوعاتی را انتخاب کنید که برای افراد بیشتری جذاب باشن. مثلا ممکنه مقایسه مقاومت دو نوع بتن خاص برای برخی از افراد جامعه خیلی جذاب باشه اما واقعا این موضوع یک موضوع مناسب برای یک وب سایت که سعی در جذب مخاطب بیشتر داره نیست.

5 ) حتما موضوعاتی انتخاب کنید که رسانه های رسمی کمتر به اونها میپردازن. مثلا داستان زندگی پیامبران با وجود اینکه قطعا علاقه مندانی داره، ولی رسانه های رسمی زیاد به اونها پرداختن و خیلی کم میشه کسی برای اطلاع از زندگی مثلا حضرت موسی (ع) به اینترنت مراجعه کنه و غالب مردم اینطور اطلاعات را از رسانه های رسمی و کتاب های درسی و ... دریافت میکنن.

6 ) موضوعات را بصورت چالشی انتخاب کنید. مثلا اگر طرفدار فوتبال ایران هستید. میتونید بجای انتخاب موضوع 'تاریخچه قهرمانی های استقلال' موضوع چالشی تر 'مقایسه قهرمانی های استقلال و پرسپولیس' رو انتخاب کنید تا بنوعی مخاطبان هر دو تیم را برای مشاهده مطلبتون ترغیب کنید.

7 ) در عین اینکه موضوعتون خوبه که چالشی باشه اما باید مراقب باشید که وارد مسائلی که حساسیت برانگیزه و برای خودتون و وب سایت دردسر ایجاد نکنید. مثلا چه دلیلی داره که بخواهید موضوعاتی مثل بحث های قومیتی را برای نوشتن انتخاب کنید؟

8 ) آموزش ساخت نارنجک دستی بوسیله اکریل سرنج یک موضوع آموزشی، جذاب، کاربرپسند و ... هست. اما واقعا یک رسانه و وب سایت که بدنیال بالا بردن سطح علمی و فرهنگی مردمه چنین آموزشی رو تو سایتش میذاره؟

9 ) وحید مرادی یا وحید خزائی، جز برای مقالات آسیب شناسی و انتقادی نمیتونن موضوعات مناسبی برای نوشتن باشن. حتی اگر تو اینستاگرام (اینستگرام) خیلی طرفدار داشته باشن و پست هایی مربوط به اونها کلی لایک بخوره.

10 ) نظر علامه طباطبایی در مورد کوروش کبیر از همه نظر خوبه ولی شما چند خط مطلب در این مورد میتونید بنویسید؟ کل مطلبی که در این موضوع هست شاید به 200 کلمه هم نرسه و شما اگر بخواهید یک مقاله باهاش بنویسید فقط باید مطالب بی ربط به مقاله اضافه کنید. پس موضوعاتی که از ابتدا مشخصه قابلیت تبدیل به مقاله رو ندارن انتخاب نکنید.

دو ) یافتن منبع

بعد از انتخاب موضوع، حالا نوبت مطالعه و تحقیق در مورد اون موضوعه. اما منبع مطالعه و تحقیق ما کجاهاست؟

1 ) اینترنت بزرگترین و در دسترس ترین منبع برای ما خواهد بود که به لطف موتور جستجوی قدرتمندی مثه گوگل در عرض چند صدم ثانیه ما رو به همه صفحاتی که حاوی مطلب مورد نظرمون هست میرسونه. اما دقت داشته باشید که اینترنت فقط شامل متن نیست. شما میتونید بغیر از مطالب وب سایت ها از تصاویر، فایل های آفیس، فایل های PDF، ویدئو ها و غیره ی موجود در اینترنت نیز اطلاعات زیادی بدست بیارید که گاها بسیار مفیدتر و جدیدتر از متون وب سایت ها هستن. پس دقت داشته باشید که فقط به مطالب وب سایت ها بسنده نکنید.

2 ) اگر کتابی هم در اطرافمون در مورد موضوعی که میخواهیم بنویسیم بود، خیلی میتونیم ازش کمک بگیریم. اگر کتاب رو دوست خوب خودمون هم نمیدونییم حداقل دشمن هم ندونیمش و گاهی بهشون سر بزنیم. کتابها موجودات خوبین بخدا!

3 ) خیلی چیزها هست که ما خودمون شخصا یا یکی از اطرافیانمون تجربه کرده. اینجور مسائل هم میتونه تو مقالات ما منعکس بشه بشرطیکه بطور صریح اشاره کنیم که منبع این حرف تجربه شخصی خودمونه تا خواننده در جریان قرار بگیره.

نکته مهم

مقالاتی که برای وب سایت نوشته میشه مثل مقالات علمی چاپی نیست که نیاز به ارائه رفرنس های دقیق باشه. بنابراین کار خیلی راحت تر هست و شما میتونید حاصل تحقیقاتتون را بنویسید بدون اینکه منبعش را ذکر کنید. البته طبیعیه که ذکر منبع باعث قابل اعتمادتر شدن نوشتتون میشه ولی بهرحال ضروری نیست.

نتیجه گیری

تو قسمت دوم دوره آموزش رایگان نویسندگی گفتیم که برای نوشتن یک مقاله خوب در سطح استندارد های هم سوالی باید یه سری مسائل رو رعایت کنید که تو این قسمت دو تاش را معرفی کردیم و در مورد انتخاب موضوع و منبع صحبت کردیم. برخی از این مسائل طرح شده هرچند که ساده هستند ولی متاسفانه توسط عده ای نادیده گرفته می شود.

ما امیدوارم با مکتوب کردن و ذکر صریح این نکات، هم به نویسندگان سایت کمک کرده باشیم و هم کار نظارت خود را راحت تر کنیم.

پایان قسمت دوم

در اینجا قسمت دوم این آموزش به پایان می رسد. در زیر لینک مطالعه قسمت های بعدی آمده است که شما باید هم اکنون قسمت سوم این دوره آموزشی رایگان را مطالعه بفرمائید.

سایر صفحات

در صورتیکه در مورد این مطلب، سوال یا نظری قابل انتشار و عمومی دارید از طریق قسمت کامنت در پائین صفحه مطرح کنید. تمامی کامنت ها خوانده شده و بهمراه پاسخشان منتشر می شوند. اما در صورتیکه مطلب مورد نظرتان خصوصیست یا مربوط به این متن نیست میتوانید از دو روش پرسش عمومی یا خصوصی استفاده کنید.

کلمات کلیدی

(با کلیک بر روی هر کلمه میتوانید تمام مطالب وب سایت در مورد آن کلمه را مشاهده کنید)

نظرات کاربران

تعداد نظرات: ?

با ارسال نظرات و تجربیات خود در پر بار تر شدن وب سایت ما را یاری دهید. تمامی نظرات کاربران بدقت خوانده شده و در صورت عدم مغایرت با قوانین کشور و وب سایت، منتشر خواهند شد.