مهمان مهمان عزیز، خوش آمدید
( ثبت نام ورود )
پرسش رایگان سوال
هم سوالی

هم سوالی

آموزش مجازی به روش پرسش و پاسخ و گلچینی از بهترین پاسخ ها به سوالات روزمره

هم سوالی

قسمت چهارم دوره آموزشی رایگان نویسندگی سایت

هم اکنون در حال مشاهده قسمت چهارم از آموزش رایگان نویسندگی وب سایت هستید. در صورتیکه قسمت های قبلی این آموزش ها را نخوانده اید ابتدا آنها در لینک زیر مشاهده کنید:

آنچه گذشت:

در قسمت اول با انواع محتوا، انواع وب سایت و نهایتا انواع کاربر آشنا شده و با تفاوت ها و نقاط برتری و ضعف آنها آشنا شدید. سپس سیاست های تولید محتوای وب سایت هم سوالی تشریح شد.

تو قسمت دوم هم گفتیم که برای نوشتن یک مقاله خوب در سطح استندارد های هم سوالی باید یه سری مسائل رو رعایت کنید که تو اون قسمت در مورد دو مساله موضوع و منبع صحبت کردیم

تو قسمت سوم هم در مورد روش های درست جستجو تو اینترنت، هنر مطالعه و روش مطالعه و جمع آوری اطلاعات و در آخر با تکنیک آینده نگری برای افزایش سرعت تولید مقالات و رفع دوباره کاری و جستجو های تکرای آشنا شدیم

قسمت چهارم

تو قسمت چهارم هم میخواهیم در مورد سه مساله مهم دیگه ای که باید مد نظر داشته باشید صحبت کنیم.

شش ) کلمات کلیدی

شما برای پیدا کردن مطالب مورد نظرتون تو اینترنت سرچ میکنی. درسته؟ خب موتورهای جستجو چطوری تشخیص میدن که یه متن در چه موضوعیه؟

جواب درست اینه که موتورهای جستجو با بررسی کلمات تشکیل دهنده یک متن به محتوای اون پی میبرن وگرنه اونا معنای جملات رو متوجه نمیشن و فقط میتونن کلمات رو آنالیز کنند.

ما میخواهیم متن هایی بنویسیم که علاوه بر اینکه مورد پسند و رضایت کاربر باشه، بگونه ای هم باشه که موتورهای جستجو درکش کنن و بتونن بفهمن در چه موضوعیه تا اونا رو به مخاطب ها معرفی کنند. پس وظیفه داریم که حتما چگالی کلمات مربوط به موضوعمون رو تو متن بیشتر کنیم تا با آنالیز این کلمات موتورهای جستجو رو راهنمایی کنیم.

به مثال های زیر دقت کنید:

1 ) فرض کنید متنی به این شکل در مورد سیاره زحل نوشته شده باشد: 'سیاره زحل بزرگتر از سیاره زمین و کوچیکتر از سیاره نپتون هست.'

تو این جمله سه بار کلمه سیاره اومده و فقط یکبار اسم زحل اومده. بنظرتون موتور جستجو این جمله را در مورد 'سیاره' به حساب میاره یا 'زحل'؟

البته این جمله به خودی خود اشکالی نداره ولی اگر رویه کلیه متن بهمین شکل باشه طبیعیه که اون متن در زمینه کلمه 'زحل' جایگاه مناسبی پیدا نمیکنه.

2 ) فرض کنید قرار است در مورد آقای حسن حسنی، رئیس مرکز فلان، بنویسید. کلمات کلیدی را چطور انتخاب میکنید؟

فرض کنید میخواهید در مورد خیابان نلسون ماندلا تهران بنویسید. کلمات کلیدی این مقاله چیه؟

ما بعد از تحقیق در مورد یک موضوع تازه به جنبه های مختلف اون موضوع پی میبریم و اونوقته که متوجه میشیم باید کلمات کلیدیمون رو افزایش بدیم.

مثلا بعد از تحقیق در مورد رئیس مرکز فلان، متوجه میشیم ایشون ده تا سمت دیگه هم داره که ممکنه خیلی ها اون سمت ها را سرچ کنن و ما باید این رو مد نظر داشته باشیم.

تقریبا هیچ شخص ساکن تهرانی، خیابون نلسون ماندلا را به این نام نمیشناسه. عده ای اونو به نام خیابون افریقا و عده بیشتری با نام جردن می شناسن. خب اگر شما اینو ندونید قطعا در انتخاب کلمات کلیدی متن اشتباه میکنید و خیلی از مخاطبان خودتون رو از دست میدید.

3 ) جمله زیر رو ببنید:

'پرسپولیس تیمیه که همیشه در حسرت رسیدن به افتخارات استقلال بوده و همیشه استقلال بهتر از اون بوده و همیشه استقلال قهرمان بوده و استقلال خیلی خوبه و آفرین به استقلال و من طرفدار استقلام و اون تیمی که زیر ماست پرسپولیسه!'

در اینجا به ادبیات ضعیف با بررسی صحبت محتوای این جمله کاری نداریم و فقط در مورد آرایش کلمات صحبت میکنیم.

اگر از شما پرسیده بشه که گوگل این جمله را بیشتر در مورد استقلال به حساب میاره یا پرسپولیس قاعدتا میگید استقلال. چون کلمه استقلال 6 بار و کلمه پرسپولیس دو بار توش بکار رفته. ولی در عمل اینطور نیست. موقعیت قرار گیری کلمات در جملات هم خیلی مهمه. اینکه این جملات با کلمه پرسپولیس شروع و با همین کلمه تموم شد، قدرت و ارزش این کلمه رو تو جمله بالا برده و بهمین دلیل خیلی محتمله که گوگل ارزش بیشتری برای کلمه پرسپولیس قائل بشه و رتبه این جمله برای پرسپولیس حتی بهتر از استقلال بشه.

پس تو نوشتن متن هاتون دقت داشته باشید که صرفا تکرار کلمه موثر نیست و باید اون کلمه در جایگاه های مهمتر بکار بره.

مهمترین جایگاه کلمات در یک متن، اولین و آخرین کلمات پاراگراف های اول و آخر یک متن هست.

4 ) جمله مثال قبل در مورد استقلال و پرسپولیس را مجددا بخونید. اصلا به محتواش توجه نکنید و حتی به ادبیات. فقط به نحوه تکرار کلمه استقلال دقت کنید. بنظرتون طبیعیه؟

گوگل فوق العاده هوشمنده و اگر شما بصورت غیر طبیعی ای یه سری کلمات را تکرار کنید متوجه میشه و نه تنها این بنفعتون نیست بلکه ممکنه جریمتون هم بکنه و متنتون رو بی کیفیت به حساب بیاره. پس سعی نکنید بصورت غیر منطقی و تصنعی کلمات را تکرار کنید.

هفت ) افزودن عکس و ویدئو و ...

موتورهای جستجو فقط میتونن متن رو بخونن. اونا نمیتونن بفهمن محتوای یه عکس یا فیلم چیه. پس عملا اینکه شما چه عکس یا فیلم یا هر نوع فایل دیگه ای به متنتون اضافه کنید کمک مستقیمی به قدرت متنتون نمیکنه و امتیازی تو گوگل براتون بهمراه نمیاره. حتی بخاطر سنگین شدن صفحه، امتیاز منفی هم براتون داره.

اما این همه واقعیت نیست. هر کاریکه باعث بشه مقاله شما مفیدتر و جذاب تر باشه، غیر مستقیم بر موفقیت کارتون کمک میکنه.

وب سایت های زرد معمولا از تصاویری که جذابیت های بی ربط به مقاله اضاقه میکنه زیاد استفاده میکنند. و حتی خیلی از سایت های بنسبت قوی تر. اما تو هم سوالی ما هرگز اینکارو نمیکنیم و کلا همونطورکه که تو طراحی وب سایت از کمترین عکس ممکن استفاده شده، تو مقالات هم بدون دلیل از عکس اضافه نمیکنیم.

بله اگر در بین این متن تصویر، زن زیبایی در حال نویسندگی وجود داشت بر جذابیت های بصری مقاله ما اضافه میکرد اما واقعا کمکی به رسوندن بهتر مطلب نمیکرد و فقط کاربر رو مجبور بود چند صد کیلو بایت اضافه را دانلود کنه (جالبه بدونید که در اکثر وب سایت ها، محتوای اصلی و مورد نظر شما، کمتر از 2 کیلو بایت حجم داره!)

پس نتیجه اینکه اولویت اولتون متن باشه اما اگر یک عکس یا هر نوع فایلی واقعا به بهتر شدن متن کمک میکرد حتما اونو اضافه کنید.

درسته که عکس ها به متن جذابیت میدن و شاید کاربر خودش بپسنده و وجودشون رو دوس داشته باشه، ولی همون عکس ها غیر مستقیم باعث آزار کاربر میشن و باعث میشن سرعت باز شدن وب سایت پائین بیاد و حجمشون زودتر تموم بشه و ...

جمع بندی قسمت چهارم

در این قسمت در مورد موضوع مهم کلمات کلیدی صحبت کردیم و نحوه استفاده متعادل و بصرفه از فایل ها خصوصا عکس ها را توضیح دادیم. البته همونطورکه قبلا هم گفته شد، وظیفه نویسندگان هم سوالی تنها تهیه متن است و خود وب سایت در صورت لزوم عکس و سایر فایل های مرتبط را اضافه خواهد کرد. پس از این نظر شما کار ساده تری خواهید داشت.

جمع بندی کل چهار قسمت

ما در 4 قسمت و با زبانی بسیار ساده و بدور از ورود به مسائل فنی، سعی کردیم آمادگی های مقدماتی را در عزیزانی که تصمیم به نویسندگی برای وب سایت ها دارند، ایجاد کنیم.

البته همانطورکه از ابتدا گفته شد، این آموزش ها با رویکرد سیایت های هم سوالی نوشته شده است و ممکن است در وب سایت های دیگر سیاست های دیگری وجود داشته باشد. خصوصا در زمینه هایی مثل استفاده از عکس.

ضمنا این آموزش، آموزش بهینه سازی و سئو نبود و فقط قصد داشت نکات ساده نویسندگی را به به نویسندگان هم سوالی آموزش بده، مطمئنم در آینده مقالات تخصصی تر و قوی تری در این موضوعات برای افراد فنی تر خواهیم داشت.

البته نویسندگان هم سوالی توجه داشته باشن که ما قبل از انتشار متن های آنها، تغییراتی را در مقالات خواهیم داد و اصولی که مد نظرمون هست را روی متن ها پیاده میکنیم اما بهرحال هرچه متن ارسالی شما قوی تر بوده و وقت کمتری از ما برای تصحیح و تکمیل بگیرد نهایتا شما بعنوان نویسنده بهتری شناخته میشید و همکاری بیشتری با هم خواهیم داشت.

پایان دوره آموزشی

در اینجا قسمت چهارم و آخر این آموزش به پایان می رسد. در زیر لینک مطالعه همه قسمت های دوره آمده است:

سایر صفحات

در صورتیکه در مورد این مطلب، سوال یا نظری قابل انتشار و عمومی دارید از طریق قسمت کامنت در پائین صفحه مطرح کنید. تمامی کامنت ها خوانده شده و بهمراه پاسخشان منتشر می شوند. اما در صورتیکه مطلب مورد نظرتان خصوصیست یا مربوط به این متن نیست میتوانید از دو روش پرسش عمومی یا خصوصی استفاده کنید.

کلمات کلیدی

(با کلیک بر روی هر کلمه میتوانید تمام مطالب وب سایت در مورد آن کلمه را مشاهده کنید)

نظرات کاربران

تعداد نظرات: ?

با ارسال نظرات و تجربیات خود در پر بار تر شدن وب سایت ما را یاری دهید. تمامی نظرات کاربران بدقت خوانده شده و در صورت عدم مغایرت با قوانین کشور و وب سایت، منتشر خواهند شد.