لیست کامل مطالب سایت
چت آنلاین

همه چیز در مورد گروه نرم افزاری دلسا

ایده اولیه

سختی های روزهای خدمت، باعث میشه که علاوه بر اینکه برای پایان خدمت روزشماری کنی، مرتب هم برای روزهای قشنگ بعدش برنامه ریزی و رویا پردازی کنی که زندگی بعد از خدمت سربازی چقدر زیبا خواهد بود.

در یکی از روزهای سال 90 و در اواسط خدمت سربازی، در حالیکه برای روزهای بعد از خدمت برنامه ریزی میکردم، تصمیم گرفتم که یک وب سایت کوچیک آموزشی هم برای خودم ایجاد کنم.

البته اعتراف میکنم که اون زمان نه توانایی ایجاد یک وب سایت خوب رو داشتم و نه اصولا چیز زیاد و مهمی بلد بودم که بخوام به کسی آموزشش بدم.

انتخاب نام دلسا

راحت ترین و شیرین ترین قسمت تولید یک محصول، انتخاب نام براشه. بهمین دلیل منم بدون اینکه هیچ تصور و یا طرح درستی برای سایتم داشته باشم، کار رو با انتخاب اسم برای سایتم شروع کردم.

از اونجا که من در دانشگاه فلسفه خونده بودم و قرار بود مثلا یک برنامه نویس فیلسوف و یک فیلسوف برنامه نویس بشم، اصرار زیادی بر تلیق و ترکیب فلسفه و برنامه نویسی داشتم.

دلسا نتیجه تلاش من در مخلوط کردن فلسفه و برنامه نویسی بود!

فلوسوفیا یا دوستدار دانایی

کلمه فلسفه از کلمه یونانی فیلوسوفیا یا Philosophia گرفته شده.

کلمه Philosophia هم از دو بخش Philo به معنای دوستدار و Sophia به معنای دانایی و معرفت تشکیل شده.

توسعه دهنده یا دولوپر

هر چند که تو ایران اصطلاح برنامه نویس، بسیار پرکاربرد تر از توسعه دهنده هست، اما اکثر برنامه نویس های حرفه ای ترجیح می دن بعنوان یک توسعه دهنده یا Developer و نه یک برنامه نویسی یا Programmer شناخته بشن.

Develope + Sophia

من تصمیم به ترکیب دو کلمه Develope به معنای توسعه و Sophia به معنای دانش و معرفت کردم تا اصطلاح من در آوردیه دانش توسعه رو ایجاد کنم!

اما این کلمه علاوه بر اینکه احتمالا بی معنا و غلط باشه، طولانی و زشت بود.

و بدین سان تلاش من برای کوتاه کردن DevelopeSophia به کلمه DELSA یا دلسا انجامید!

DEveLopeSophiA

سایت دلسا

سایت آموزشی دلسا، در حد یک قالب تک صفحه با نوشته های تستی، بیشتر پیش نرفت و نام دلسا تا مرداد سال 92 فراموش شد.

شریک فوق العاده دلسایی

خرداد 92 از طریق فیسبوک با شخص فوق العاده باهوش، با انگیزه و فعالی آشنا شدم که بدلیل عدم رضایتش، اسمش رو اینجا نمیارم. فقط در همین حد بگم که الان یکی از مدرسان و برنامه نویسان قوی اندروید است.

آشنایی ما در خرداد، منجر به تصمیم ما در مرداد ماه همون سال برای تشکیل یک گروه و فعالیت تحت یک نام و برند شد.

من بنا بر ذهنیت سابقم، اسم دلسا رو پیشنهاد دادم که اول مورد قبول این دوست خوب قرار نگرفت اما بعد از اینکه تلاش کرد اسم بهتری پیدا کنه و نتونست، با اسم دلسا موافقت کرد.

دلسا سافت یا دلسا گروپ

بعد از انتخاب اسم دلسا، قدم بعد، گرفتن دامنه دلسا بود که خب طبیعتا قبلا گرفته شده بود و ما مجبور شدیم یه پسوند یا پیشوند به نام دلسا اضافه کنیم.

پیشنهاد من دلسا سافت و پیشنهاد شریک عزیزم، دلسا گروپ بود که باز هم نظر من شد و اسم دلسا سافت رو انتخاب کردیم.

لوگوی گروه نرم افزاری دلسا

لوگوی گروه نرم افزاری دلسا

DelsaSoft.ir

از مرداد 92، گروه نرم افزاری دلسا با وب سایت وزین! خودش آغاز به کار کرد بدون اینکه اصولا هیچ ایده و طرح و هدف گذاری مشخص و اصولی ای داشته باشه.

گروه دو نفره ی ما، فقط سه چیز کم نداشت:

جذب هم گروهی، برای گروه نرم افزاری دلسا

بعد از تشکیل گروه، با توجه به امکاناتی که داشتیم تصمیم گرفتیم چند نفری رو هم برای عضویت تو گروهمون دعوت کنیم اما چون بواقع تجربه و تخصصی در این زمینه نداشتیم، و افرادی هم که دعوت می شدند، به مراتب از خود ما بی تجربه تر بودند، عملا امکان هیچ فعالیت مفیدی نداشتیم.

شروع اختلافات

متاسفانه مسائل خوب پیش نرفت. ما چون حرفه ای نبودیم، محکوم به شکست بودیم.

تو همون سال 92، متاسفانه ما دچار اختلافات شدیدی شدیم و بطور کامل قطع ارتباط کردیم.

البته اعتراف میکنم که تقریبا 90 درصد مقصر این اتفاق من بودم و با وجود تلاشم، این شریک عزیز، حاضر به بخشش من نشد.

ادامه ی دلسا

بعد از جدایی این دوست عزیز، من همچنان ترجیح میدادم بجای فعالیت با اسم علی متقی پور، با نام برند دلسا و گروه نرم افزاری دلسا فعالیت کنم.

یعنی، چه در مواقعی که بصورت فردی یک پروژه یا فعالیتی رو انجام می دادم و چه زمانیکه این کار رو با دوستان یا شاگردام انجام میدادم، این فعالیت رو در قالب گروه نرم افزاری دلسا انجام می دادم.

اعضای گروه دلسا

یه روز، یه نفر ازم پرسید، بقیه اعضای گروه نرم افزاری دلسا کیا هستن؟

در جواب این شخص، تصویری از بنر یکی از کارگاه های آموزشیم در یکی از دانشگاه ها رو ارسال کردم و گفتم یکی از اعضای گروه نرم افزاری دلسا کسیه که این بنر رو طراحی کرده و نفر دوم کسیه که این بنر رو اینجا نصب کرده!

البته هدف اون شخص این بود که به طعنه بگه وقتی یک گروه از نفرات ثابت تشکیل نشده، دیگه گروه نیست.

شاید، شکست حاصل از جدایی اون دوست عزیز و قوی، باعث شد، علاقه ای به همکاری ثابت با کسی نداشته باشم و همیشه برحسب نیاز، با افراد مختلف و متفاوت تو اجرای برنامه ها و اهدافم همکاری کردم که همشون تحت نام دلسا انجام شد.

غروب دلسا

در طول این سالها، فعالیت های زیادی چه آموزشی و چه انجام پروژه تحت عنوان گروه نرم افزاری دلسا انجام شد، چند مرتبه تغییر دفتر دادیم و با افراد مختلفی چه حرفه ای و چه کارآموز همکاری کردم و تجربیات تلخ و شیرینی حاصل شد اما ...

بنظر من، هرکسی نیاز به سوزوندن یک برند برای کسب تجربه داره. دلسا برند و نامی بود که من برای حرفه ای شدن سوزندمش و الانکه این متن رو می نویسیم علاقه مندم اونو به تاریخ بسپارم.

به دلایل مختلف از جمله دلایل زیر، تصمیم به کمرنگ کردن نام دلسا و تمرکز فعالیتم بر روی برند جدید هم سوالی گرفتم:

 1. شکست در گرفتن پروژه های بزرگ:

  صادقانه اعتراف میکنم که برخلاف موفقیت های آموزشی زیاد، در گرفتن و انجام پروژه هایی که بشه با افتخار نام گروه نرم افزاری دلسا رو تو فوتر سایت بیاریم، شکست خوردیم.

  در حقیقت بجز هم سوالی، در زیر هیچکدام از سایت های طراحی شده ما، نام گروه یا تیم نرم افزاری دلسا نیومده.

 2. برند بد

  دلسا اسم قشنگیه اما اگر شما سرچ کنید، صد جور شرکت و گروه و مغازه و ... با این نام وجود داره.

  البته واقعا هم دلسا اسمی که متعلق به ما باشه نبوده و قبل از ما هم این نام استفاده شده بود ولی ما در زمان انتخاب نام دلسا سافت به این موضوعات اهمیت نمیدادیم ولی الان بشخصه برام اسم یونیکی مثل هم سوالی واقعا لذت بخش تره.

  ضمنا برخلاف هم سوالی، اسم دلسا هیچ ارتباط معنایی با کاری که ما میکردیم نداشت.

 3. اشتباهات سئو

  اعتراف میکنم که وقتی وب سایت دلسا سافت رو راه اندازی کردم، هیچ درک و شناختی از سئو نداشتم.

  من فکر میکنم ما اینقدر در زمینه این دامنه اشتباه کردیم که دیگه حتی خود گوگل هم نمیتونه برای سئوش کاری کنه و متاسفانه در حال حاضر هم سایت down (غیر فعال) هست و امیدی به زنده شدن این دامنه نیس.

  البته ما تلاش کردیم با دامنه DelsaSoft.com اشتباهات قبلی رو جبران کنیم، اما متاسفانه بدلایلی، در تمدید این دامنه هم وقفه ایجاد شد و در واقع این سایت هم بعد از یکسال فعالیت، دان شد و فکر میکنم با توجه به عملکرد ما، گوگل به همه سایت هایی که کلمه Delsa رو تو دامنشون دارن، یک جریمه اساسی اعمال کرده!

 4. اتفاقات ناخوشایند

  در طی این سالها، بطور طبیعی چند اتفاق ناخوشایند تحت نام گروه نرم افزاری دلسا اتفاق افتاده که باعث میشه، حداقل برای خود من، بعنوان سابقه ای آزار دهنده به حساب بیاید.

  علاوه بر مشکلی که با اون دوست و شریک عزیز برخوردم، بعنوان مثال، تو یکی از تجربیات، با اعتماد به شخصی، اقدام به استخدام کارآموز کردیم ولی متاسفانه بدلیل خلف وعده اون شخص، طرح شکست خورد و مجبور شدیم طرح کارآموزی رو کنسل کنیم. این اتفاق که باعث ناامیدی و ناراحتی چند جوون جویای کار شد، تحت نام دلسا اتفاق افتاد و هنوز هم برای من بعنوان یک خاطره و تجربه تلخ وجود داره.

 5. اجاره بهای بالا

  بعد از بالا رفتن شدید قیمت دلار تو سال 97 و به تبع اون بالا رفتن اجاره ها تو تهران، صرفه تمدید اجاره دفتر گروه بسیار کم بود و به ناچار مجبور به فعالیت بدون دفتر شدم.

  البته بطور کلی هم سبک و سیاق کارهای نرم افزاری، قابلیت اجرا بصورت Officeless رو داره و الانم هم سوالی بهمین شکل اداره میشه.

ظهور هم سوالی

به دلایلی که در بالا گفتم و بعضی دلایل شخصی دیگه، تصمیم گرفتم تمرکزم رو برای ایجاد برند جدیدی به اسم هم سوالی بذارم و اینبار با تجربه و دانش بیشتر، این برند و نام یونیک رو پیش ببرم.

در صفحه ی درباره هم سوالی، می تونید اطلاعات کاملی در مورد سایت هم سوالی، ایده اولیه و برنامه ها و خدمات فعلی و آتی اون بدست بیارید.

لطفا یک گزینه را انتخاب کنید