لیست کامل مطالب سایت
چت آنلاین

آموزش اصول نویسندگی در وب سایت هم سوالی

اصول مشترک نویسندگی در وب سایت ها

هر وب سایتی سیاست های اختصاصی خود را برای نویسندگی دارد. اما تمامی وب سایت ها یک اصل مشترک را دارا هستند و آن تلاش برای دستیابی به رتبه های بهتر در نتایج موتورهای جستجو است.

سئو یا SEO

به مجموعه راهکارها، اصول و عواملی که باعث می شود یک وب سایت و یک صفحه خاص در یک موضوع مورد جستجو، در رتبه های برتر موتور های جستجو قرار بگیرد، در زبان انگلیسی Search Engine Optimization یا به اختصار SEO و در زبان فارسی سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، می گویند.

تمامی وب سایت ها با رویکردها متفاوت، نهایتا تمام تلاش خود را می کنند که با رعایت اصول سئو وضعیت بهتری در موتورهای جستجو خصوصا موتور جستجو گوگل پیدا کنند.

نویسندگی در هم سوالی

هم سوالی یک وب سایت آموزشی مشاوره ای است که برای نوشتن مقالات با کیفیت و تولید بهترین محتوا اقدام به استخدام نویسنده اینترنتی و غیر حضوری نموده است.

نوشتن در هم سوالی اصول و روش های خود را دارد که در این مقاله بطور کامل آموزش داده خواهد شد.

اصول نویسندگی سایت هم سوالی

به احتمال فراوان شما از طریق گوگل با هم سوالی آشنا شده اید.

این موضوع که بین هزاران هزار سایت، گوگل هم سوالی را در عبارت مورد جستجوی شما در رتبه های برتر قرار داده، به معنای آن است که هم سوالی در عبارت مورد نظر شما، توانسته اعتماد و نظر گوگل را به خود جلب کند.

در حقیقت، هم سوالی در موضوع مورد جستجو شما، سئوی بهتری نسبت به سایر رقبا داشته است.

مثلا همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید، برای عبارت استخدام نویسنده سایت، سایت هم سوالی از بین بیش از یازده میلیون صفحه مرتبط با این عبارت، در رتبه اول قرار گرفته است.

رتبه هم سوالی در جستجوی کلمه استخدام نویسنده سایت در گوگل

در این مقاله قصد آموزش سئو و اصول نویسندگی بر اساس سئو را نداریم و تنها به اصول و قوانینی که نویسندگان هم سوالی می بایست رعایت کنند، اشاره خواهیم کرد.

برای مطالعه آموزش نویسندگی سایت بر اساس اصول مشترک سایت ها کلیک کنید

تالیف یا کپی

نویسنده سایت می بایست بر مبنای اصول و آموزش های این مقاله، تمام مقاله خود را بصورت شخصی تالیف و تایپ کند.

هزاران صفحه مقاله کپی یا شبه کپی هیچ نوع ارزش مادی و معنوی ای برای هم سوالی ندارد.

منظور از شبه کپی، مقاله ایست که عینا کپی مقاله اصلی نبوده و تعدادی از کلمات آن تغییر کند و یا برخی قسمت ها حذف و محل قرارگیری پاراگراف ها جا به جا شود.

بیشترین مشکل هم سوالی با متقاضیان نویسندگی در زمینه تالیفی نبودن مقالات بوده و احتمالا خواهد بود.

تست تالیفی یا کپی بودن مقالات، بسیار آسان است و با توجه به اهمیتی که گوگل به کپی نبودن مقالات وب سایت ها می دهد، به دقت و جمله به جمله توسط تیم سایت بررسی می شود.

اگر شخصی تصور کند با تغییر کلمات و افعال جملات یک مقاله ی از قبل نوشته شده، آن متن به عنوان یک مقاله جدید پذیرفته خواهد شد، سخت در اشتباه است.

ارسال مقالات کپی یا شبه کپی، بزرگترین تخلفیست که یک متقاضی نویسندگی، امکان انجام آنرا دارد.

بهترین فرمت ارائه

هدف مقالات هم سوالی آن است که در صورتیکه شخصی یک ارزیابی منصفانه از تمامی وب سایت های فارسی زبان انجام دهد، اعلام کند که در هر موضوعی، مقاله ایکه در هم سوالی منتشر شده، کیفیت ارائه ی بهتری داشته و کاربرپسند تر است.

هنر اصلی نویسندگان هم سوالی، می بایست، ارائه بهتر مطالب، نسبت به وب سایت های دیگر باشد

هدف اصلی هم سوالی آن است که ارائه محتوا در مقالات بسبک منظم و کاربر پسند باشد تا از این طریق مطالعه و یافتن مطلب مورد نظر را برای کاربر آسان تر کند.

مقالات موضوع محور

مخاطب شناسی و انتخاب ادبیات مناسب

قبل از اینکه یک نویسنده تصمیم به نوشتن بگیرد نیاز است مخاطب خود را بشناسد. مثلا مخاطب این مقاله، افرادیست که متقاضی نویسندگی در سایت هم سوالی هستند یا مثلا مخاطب مقاله درمان کبد چرب یک فرد کاملا عادیست (کبد چرب کاری به تحصیلات فرد ندارد!) یا مخاطب مقاله آموزش تربیت کودک مسئولیت پذیر، یک مادر یا پدر صاحب فرزند است که ممکن است حتی دیپلم هم نداشته باشد.

بدون شناخت مخاطب، انتخاب ادبیات مناسب و صحیح امکان پذیر نخواهد بود.

مثلا ادبیات این مقاله برای متقاضیان نویسندگی مناسب است اما برای مقالات عمومی سایت خیر.

در هم سوالی ساده ترین ادبیات رسمی ممکن بر اساس مخاطبان احتمالی بکار گرفته خواهد شد.

پس بعنوان اولین نکته مد نظر داشته باشید که پیچیده نویسی و استفاده از عبارات و کلمات سخت، نه تنها از نظر ما نشانگر قدرت نویسندگی شما نیست، بلکه باعث رد شدن نوشته شما می شود.

تا حدی که ممکن است ساده بنویسید. ساده ی ساده ی ساده!

گوگل

برای هم سوالی، مهمترین هدف، جلب رضایت کاربران و بازدید کنندگان است.

اما وب سایت های محتوا محوری همچون هم سوالی، بدون گوگل، بازدید زیادی نخواهد داشت که در نتیجه آن، بازدید کننده ای وجود داشته باشد که برای جلب رضایت آن، تلاش کنند.

پس حتی اگر به اصول مورد توجه گوگل علاقه مند نباشیم، باز هم می بایست آنها را رعایت کنیم.

رعایت اصول مورد انتظار گوگل، نیاز به دانش و تلاش زیادی دارد که در هم سوالی به اندازه کافی وجود دارد و از منظر پارامترهای فنی سئو، هم سوالی یکی از سایت های خوب ایران هست.

اصولا همینکه شما هم اکنون در هم سوالی حضور دارید، به دلیل معرفی آن توسط گوگل به شماست.

نویسندگان و سئو

تنها وظیفه ی نویسندگان هم سوالی در زمینه مسائل سئو، مربوط به رعایت این مقوله است که در نوشتن مقالات خود، این موضوع را مد نظر داشته باشند که علاوه بر انسان، یک ماشین هم متن آنها را مطالعه و آنالیز می کند.

شما بعنوان نویسنده می بایست از طریق استفاده از کلمات کلیدی موضوع مقاله، به این ماشین سیگنال های کافی برای درک موضوع مقاله را بدهید.

گوگل معنای جملات را متوجه نمی شود. او یک ربات است که فقط کلمات و ترکیبات را آنالیز کرده و بوسیله آنها به معنا و هدف کلی متن پی می برد.

شما بعنوان نویسنده می بایست کلمات کلیدی موضوعتان را شناخته و در متن استفاده کنید.

انتخاب موضوع

در هم سوالی، انتخاب موضوع با خود نویسندگان خواهد بود و خود آنها هستند که براساس علاقه شخصی موضوعاتی را برای مطالعه و نوشتن مقاله پیشنهاد می دهند.

هم سوالی یک وب سایت با موضوعات متنوع و فراگیر است و هر مطلبی که مفید و قانونی بوده و مورد پسند عده ای از مردم است، قابلیت انتشار در آن را دارد اما مفهوم قابلیت انتشار با مقوله ی ارزش انتشار متفاوت است.

ما به دنبال نوشتن در ارزشمندترین موضوعات هستیم و نه صرفا موضوعات قابل انتشار.

موضوع مقالات براساس ملاک های زیر ارزشیابی می شود:

 1. نیاز مردم

  وب سایتی که برای مردم فعالیت می کند، قطعا نیاز مردم را یکی از اصلی ترین راهنماهای خود برای انتخاب مسیر و هدف قرار می دهد.

  کمک به مردم برای زندگی بهتر در دنیای جدید، یکی از اهداف مهم هم سوالیست و مهمترین فاکتور برای ارزیابی یک موضوع در هم سوالی، میزان نیاز مردم به دانستن آن است.

  هر قدر موضوعی با نیازهای امروز مردم ایران همخوانی بیشتری داشته باشد، ارزشمندتر است.

  مثلا آیا داستان زندگی فرانسیس بیکن فیلسوف شهیر غربی، نیاز امروز مردم ماست؟

 2. علاقه و سلیقه ی مردم

  یک وب سایت برای زنده ماندن نیاز به بازدید دارد. بهترین محتوا در بهترین سایت، بدون بازدید کننده هیچ ارزشی ندارد.

  هم سوالی همواره علاقه و سلیقه مردم و مخاطبان را لحاظ می کند.

  بعنوان مثال، اطلاع از نحوه زندگی کریستین رونالدو، نیاز هیچ ایرانی ای نیست اما علاقه بسیاری از افراد هست. پس قطعا یک موضوع مهم به حساب خواهد آمد.

  البته ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد که هم سوالی به مطالب زرد آلوده نشود.

 3. قانون

  وب سایت، همانند کانال تلگرامی یا پیج اینستاگرامی نیست که براحتی قانون شکنی کند و ترسی از قانون و برخورد قانونی نداشته باشد.

  در هم سوالی، حتی به مرز قوانین کشور هم نزدیک نخواهیم شد چه رسد به اینکه حرکتی خلاف قوانین انجام دهیم.

  هم سوالی در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی و به نام موسس آن، علی متقی پور، ثبت شده است.

  البته قوانین نانوشته ای هم در کشور وجود دارد که آنها نیز مورد احترام و رعایت خواهند بود.

  بعنوان مثال چرا باید مقاله ای در هم سوالی منتشر شود که امکان برانگیختن احساسات قومی، زبانی یا مذهبی عده ای از هموطنانمان در آن وجود دارد؟

 4. جزئی و کلی بودن

  هر مقاله هم سوالی در پاسخ به یک سوال نوشته می شود. اما گاهی سوالات بسیار کلیست و گاهی بسیار جزئی. مثلا سوال "در مورد امریکا چه میدانید؟" یک سوال فوق العاده کلی است و این پرسش که "رود می سی سی پی در امریکا چند کیلومتر طول دارد؟" یک سوال فوق العاده جزئی است.

  در هم سوالی، موضوعات به جزئی ترین حالت ممکن که بتوان در مورد آن موضوع حداقل 700 کلمه مقاله نوشت، تقسیم می شوند.

  پس با توجه به این توضیحات، موضوع اسنپ بهتره یا تپسی یک موضوع مطلوب تری نسبت به دیجیتال مارکتینگ است.

 5. مورد پسند نویسنده

  به نویسنده ها همواره توصیه می شود که حتما موضوعی را انتخاب کنند که مورد علاقه اشان بوده و بشخصه تمایل داشته باشند در آن موضوع مطالعه کنند.

  نویسنده می بایست علاقه مند به مطالعه و نوشتن در موضوع مورد انتخابش باشد.

ساختار متن و جملات

رعایت اصول زیر کاملا ضروریست و در صورت عدم رعایت، بهترین مقاله جهان، با باکیفیت ترین متن و قوی ترین تحقیقات آکادمیک هم مورد قبول هم سوالی قرار نخواهد گرفت.

مسئولیت هایی که بر عهده نویسندگان نیست

لیست زیر اقداماتیست که انجام آنها بر عهده نویسندگان هم سوالی قرار ندارد:

لطفا یک گزینه را انتخاب کنید